auto motor i sport poleca:

Zagadaj do radia

Poleć ten artykuł:

Czy niebawem sterowanie autem będzie odbywało się za pomocą komend głosowych? Z pewnością jeszcze nie dziś, ale już teraz możemy nawiązać słowną komunikację z pokładowymi multimediami.

Aplikacja Microsoft Auto Sync Zobacz całą galerię

Wszystko zaczęło się w styczniu tego roku. Podczas targów CES w Las Vegas Microsoft poinformował o współpracy z Fordem i przedstawił aplikację Microsoft Auto Sync, zarządzającą pokładową aparaturą multimedialną za pomocą ludzkiego głosu. Aplikacja ta umożliwia bezpośredni dostęp do Internetu, zarządzanie pocztą elektroniczną i nawigacją satelitarną, wykonywanie rozmów telefonicznych bez potrzeby użycia słuchawki oraz bezprzewodowy transfer danych. Wśród najciekawszych właściwości aplikacji Sync można znaleźć: głosową aktywację zestawu głośno mówiącego, głosowe odczytywanie przez komputer wiadomości tekstowych (SMS), zaawansowane funkcje wykonywania i odbierania połączeń (identyfikacja rozmówcy, konferencje, wstrzymanie rozmowy itp.) czy głosowe wybieranie muzyki (w odtwarzaczach multimedialnych i przenośnych iPod, Zune). Komunikacja odbywa się w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. Do 2008 roku w nowy system mają zostać wyposażone wszystkie linie produkcyjne koncernu Forda.

Jednak zalety oprogramowania Microsoft Sync wykorzystuje się już w car audio od pewnego czasu. Z pewnością nie wszystkie jego funkcje, ale np. możliwość bezprzewodowego prowadzenia rozmów z wykorzystaniem głośników samochodowych i przechwytywanie dźwięku z przenośnych odtwarzaczy to standardowe rozwiązania w urządzeniach firm JVC, Sony, Blaupunkt, Alpine, Clarion i wielu innych. Także możliwość głosowego aktywowania wielu funkcji nie jest niczym nowym. Pod tym względem szczególna rola przypada marce Pioneer. Dzięki współpracy z firmą IBM, kierowcy używający np. konsoli multimedialnej AVIC-HD1BT mogą komunikować się z systemem GPS i innymi urządzeniami audio w swoich samochodach jedynie za pomocą głosu. Technologia IBM Embedded ViaVoice pozwala na słowne wybieranie trasy przejazdu, poszukiwanie najbliższych bankomatów, stacji benzynowych lub sklepów, wybieranie rozmów telefonicznych oraz wybór muzyki zapisanej na wbudowanym w urządzenie dysku.

Pioneera AVIC-HD1BT można zamontować w większości samochodów posiadających wnękę 2DIN. Zaawansowany system rozpoznawania mowy zainstalowany w AVIC-HD1BT zawiera rozbudowany słownik, dzięki czemu poprawnie interpretuje szeroką gamę głosowych poleceń.

Tagi: Bluetooth | Microsoft | Auto Sync | komendy głosowe

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij