auto motor i sport poleca:

Zawieszenie aktywne kontra tradycyjne

Poleć ten artykuł:

Czy to się opłaca? Aktywne zawieszenia stają się coraz popularniejsze - już nie tylko w autach luksusowych pracę amortyzatorów można regulować przyciśnięciem guzika. Na przykładzie trzech par modeli - BMW 1, Opli Astra i Mercedesów SLK - sprawdzamy, jakie korzyści daje to kosztowne rozwiązanie techniczne.

Zawieszenie aktywne kontra tradycyjne Zobacz całą galerię

 

Z pozoru sprawa jest prosta: amortyzatory są od tego, żeby amortyzować, a sprężyny, żeby należycie sprężynowały. Niestety, skomplikowanych związków, jakie w czeluściach nadkoli zachodzą między tymi dwoma elementami od dawna już nie da się opisać w prosty sposób. Zestrojenie zawieszenia to dzisiaj nauka sama w sobie, która dzięki postępowi techniki i coraz wydajniejszej elektronice stwarza coraz większe pole do popisu - zwłaszcza dla amortyzatorów o zmiennej sile tłumienia.

W ciągu kilku milisekund potrafią one dobrać najlepszą siłę tłumienia do rodzaju nawierzchni, po której porusza się auto oraz do sposobu jazdy kierowcy. Producenci zapewniają, że amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu, pozwalają też na sportową jazdę. Ale co w praktyce zyskuje kierowca dzięki nim i czy to rozwiązanie - stosowane już (jako dodatkowe wyposażenie) także w popularnych samochodach kompaktowych - jest warte, by w nie zainwestować?

W wypadku Opla Astry GTC ta inwestycja wynosi 3500 zł. System dostosowuje także do chwilowych potrzeb pracę układu kierowniczego oraz pedału gazu, regulując ich czułość. Zawieszenie Astry ma dwa tryby pracy - Tour i Sport. W jednym i drugim auto bez problemu pokonuje slalom przygotowany według normy ISO. Następujące jeden po drugim zakręty stabilniej i bez kołysania nadwozia (jak w ustawieniu Tour) Astra pokonuje w trybie Sport. Z kolei w slalomie, w którym pachołki rozstawiono co 18 m, sytuacja się odwraca, bo zmieniające się dynamiczniej obciążenie poszczególnych osi w łagodniejszym trybie Tour zapewnia lepszą trakcję i przyczepność. A komfort? Na drodze o kiepskiej nawierzchni, na kocich łbach czy asfalcie poprzecinanym poprzecznymi pęknięciami, zawieszenie pracujące w trybie Tour (tak elegancko spisujące się na co dzień) daremnie stara się znaleźć maksymalny kontakt kół z nawierzchnią; w ustawieniu Sport, zawieszenie jest twardsze, a kontakt jeszcze słabszy. Standardowe zawieszenie z amortyzatorami o stałej sile tłumienia (od 2 do 5 razy większej przy ściskaniu niż rozciąganiu) odrobinę lepiej filtruje nierówności drogi. W koleinach, nawet gdy Astra jest w pełni obciążona, standardowe zawieszenie zapewnia nawet większą stabilność. Jeśli chodzi o sportowe doznania, to zwykłe zawieszenie Astry gwarantuje jej większą zwinność.

TAK DZIAŁAJĄ AMORTYZATORY O ZMIENNEJ SILE TŁUMIENIA

W przeciwieństwie do zwykłych amortyzatorów przepływ oleju - a tym samym ściskanie i rozciąganie - regulowany jest za pomocą dodatkowego zaworu 1. W ciągu kilku milisekund zmienia się charakterystyka tłumienia, zależnie od tego czy zawór otwiera się w większym czy mniejszym stopniu. W Mercedesie SLK i w BMW 1 aktywne zawieszenie idzie w parze z obniżeniem nadwozia o 10 milimetrów. Sztywność sprężyn 2 w obu samochodach jest większa niż w tradycyjnym zawieszeniu.

Tagi: zawieszenie | aktywne | tradycyjne

Oceń artykuł:

2,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij