auto motor i sport poleca:

Zawieszenie wielowahaczowe, a belka skrętna - jaka jest różnica

Poleć ten artykuł:

Nowe Golfa i Octavię kupisz z zawieszeniem wielowahaczowym lub z belką skrętną z tyłu. Sprawdzamy, czym się różnią w praktyce.

Wybór masz tylko pośrednio, bo rodzaj tylnej osi zależy od silnika, jaki ma Twoje auto – w bardziej wyrafinowane zawieszenie wielowahaczowe wyposaża się Golfy z silnikami o mocy od 122 KM i Octavie z jednostkami od 150 KM. Załóżmy, że kupujesz VW Golfa z podstawowym silnikiem 1.2 o mocy 85 KM – o tym, że jego osiągi będą nieco gorsze niż auta ze 122-konną jednostką 1.4 wiesz z góry. Czy jednak nie zirytuje Cię fakt, że w tym drugim Golfie (droższym o 10 500 zł) tylne koła mają niezależne zawieszenie i że można sobie do niego zafundować (dopłata 4150 zł, tylko do wyposażenia Highline) amortyzatory o zmiennej sile tłumienia? Słabsze auto jest tych dobrodziejstw pozbawione.

Niech Cię pocieszy fakt, że mniejszy silnik Twojego Golfa mniej waży, więc masa auta, które trzeba wprawić w ruch jest niższa – korzyść z tego taka, że Twoje auto mniej pali. Nasz testowy 1.4 TSI z wielowahaczową tylną osią (cięższą o 11 kg od osi z belką skrętną) ważył 1292 kg, czyli o 97 kg więcej niż Golf 1.2 TSI. Lżejsze auto swobodnie pokonuje slalom i precyzyjnie objeżdża pachołki, chociaż sprężyny przedniej osi uginają się dość mocno. ESP wkracza do akcji późno i ingeruje z umiarem. Co Golf 1.4 miałby robić lepiej? Chodzi o niuanse, ale wyczuwalne. Mocniejszy Golf może być ostrzej traktowany w zakrętach, słabiej „nurkuje” dzięki amortyzatorom o zmiennej sile tłumienia, jest jeszcze mniej podsterowny, a lampka ESP w ogóle w nim się nie zapala, choć auto pokonuje slalom z większą prędkością. Jeszcze wyraźniej zalety osi wielowahaczowej widać podczas kolejnego ćwiczenia – szybkiej zmiany toru jazdy i powrotu na ten sam pas. Golf 1.4 TSI bezpiecznie wykonuje ten manewr przy wyższej prędkości, jest nieco stabilniejszy, dopiero przy powrocie na właściwy tor lekko wychyla się tył nadwozia.

Tagi: technika | zawieszenie

Oceń artykuł:

3,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij