auto motor i sport poleca:

Zdolni pomocnicy

Poleć ten artykuł:

Zanim samochody same będą nas woziły do pracy czy na wakacje, minie jeszcze trochę czasu. Ale sprytne systemy już dzisiaj pomagają kierowcom w krytycznych sytuacjach albo po prostu wtedy, gdy na drodze robi się nudno. Sprawdziliśmy działanie trzech z nich.

Asystenci wspomagający jazdę autem Zobacz całą galerię

Liczby nie kłamią – w ponad 80 procentach wypadkom drogowym winny jest bezpośrednio sam człowiek. Dlatego inżynierowie pracują nad coraz bardziej wyrafinowanymi systemami, które mają odciążyć kierowcę lub ostrzec go przed niebezpieczeństwem; niektóre z nich potrafią nawet same zapobiec wypadkowi. Systemy te debiutują zwykle w autach drogich marek, by szybko stać się elementem wyposażenia także tych tańszych.

BMW miało kiedyś obiekcje co do stosowania w swoich samochodach systemu automatycznego hamowania, twierdząc, że nie chce, by automat ingerował w działania kierowcy – przecież, jak głosi reklamowy slogan, w autach tej marki liczy się przede wszystkim radość z jazdy. Dzisiaj system, który w razie grożącego zderzenia potrafi sam z maksymalną siłą zatrzymać samochód należy do wyposażenia modeli BMW. I nie ma się co bać, że z powodu obecności tego rodzaju systemów w aucie stale coś mruga i dźwięczy, a samochód żyje własnym życiem. W testowanym przez nas BMW i3 – elektrycznym aucie, które z ceną od 140 900 zł właśnie wchodzi do sprzedaży w Polsce – ostrzeżenie pojawiało się dopiero wtedy, gdy naprawdę robiło się niebezpiecznie. Zresztą granicę, przy której kierowca życzy sobie, by go ostrzeżono wyznacza on sam w menu systemu i-Drive.

Systemy asystujące mają nie tylko sprawić, by za kółkiem było bezpieczniej, ale też świetnie nadają się do wyręczenia kierowcy, gdy jazda robi się monotonna. Nowością jest np. system, który w korkach zastępuje kierowcę w ciągłym podjeżdżaniu i hamowaniu, a potrafi nawet wykonywać korekty kierownicą, jadąc jak po sznurku za poprzedzającym pojazdem – a wszystko to do prędkości 40 km/h.

Parkowanie tyłem też nie jest ulubionym zajęciem kierowców. Oprócz znanych wcześniej dźwiękowych ostrzeżeń i kamer ułatwiających ten manewr BMW oferuje teraz w i3 system, który sam kręci kierownicą, steruje pedałem gazu i hamulca oraz zmienia biegi tak, żeby auto samodzielnie wjechało w zatoczkę.

Tagi: asystent parkowania | bezpieczeństwo | jazda autem | kierowanie

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (1)

garfield, 9 marca 2014, 10:39

Gdyby i3 nie był elektryczny to też by potrzebował operowania gazem czy hamulcem przez kierowcę. Ciekawe czy potrafi parkować tak jak auta z nową generacją Park Assist 2.0
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij