auto motor i sport poleca:

Zieleń w rozkwicie

Poleć ten artykuł:

Samochody mało śmiecące co2. W tym sezonie mamy prawdziwy wysyp aut o obniżonej emisji dwutlenku węgla. To pojazdy nie tylko dla wrażliwych na eko-problemy. Co są warte?

Ekologia Zobacz całą galerię

Samochody nieco bardziej zielone niż ich zwykłe odpowiedniki. W ofercie ma je w tej chwili Ford, właśnie wprowadzają Volkswagen i Skoda, a Seat i Opel wprowadzą na początku przyszłego roku. Ofensywę technologii zmniejszających emisję dwutlenku węgla przeprowadza też BMW.

W zdecydowanej większości te auta mają lub będą miały wyższą cenę niż ich bardziej zwyczajni kuzyni, bo zostały poddane modyfikacjom, które muszą kosztować. Specjalne zaślepki wlotów powietrza, nowe spoilery, osłony podwozia czy obniżone zawieszenie wymagały spędzenia paru godzin w tunelach aerodynamicznych, zmienione przełożenia skrzyń biegów trzeba było obliczyć i przetestować, nowe programy sterowników silnika musiały zostać przez kogoś napisane itd. To realne, żywe zmiany, w wyniku których zużycie paliwa spada o 0,5-1 l/100 km, a emisja CO2 o kilkanaście-kilkadziesiąt gramów na każdym kilometrze. W wypadku Volkswagena wersje BlueMotion kosztują ok. 2000-2500 zł więcej, odmiany GreenLine to u Skody dodatkowe 1700-1800 zł, a Ford za Focusa ECOnetic chce 1600 zł więcej niż za zwykły model. Seaty Ecomotive i Ople ecoFLEX też będą droższe kiedy pojawią się w przyszłym roku.

Inaczej postępuje BMW, które najzwyczajniej pod słońcem uważa, że pod względem ekologii nie można dawać klientom wyboru. Wszystkie modele powinny być "eko" w standardzie, przy czym nie może to zmienić (podnieść) ich ceny. I ze swoim Efficient Dynamics Monachium jest konsekwentne. Żaden inny producent nie zastosował na tak masową skalę systemu stop&go, odzysku energii podczas hamowania czy aktywnej aerodynamiki. A wszystkie egzemplarze serii 1 i 3 z czterocylindrowymi silnikami i mechanicznymi skrzyniami (czyli zdecydowana większość) od ponad roku mają je w standardzie, za tę samą cenę, co wcześniej produkowane auta bez tych systemów. W tej chwili BMW kombinuje, jak ożenić stop&go z automatem nie mając na pokładzie takiego źródła energii jak zestaw akumulatorów à la hybryda (chodzi o to, żeby silnik gasł kiedy skrzynia jest w pozycji "drive"); kiedy to zostanie dopracowane, stop&go trafi do wszystkich modeli BMW. Efficient Dynamics zdobywa nagrodę za nagrodą, a inni producenci premium już zapowiedzieli wprowadzenie podobnych strategii.

Owszem, BMW krąży po innej orbicie cenowej, więc prędzej może sobie pozwolić na "niedawanie wyboru klientom" niż np. Skoda czy Opel. Bliżej ziemi, póki co trzeba liczyć na to, znajdą się jednostki o wyjątkowo silnym poczuciu eko-misji, na dodatek mogące swoją eko-świadomość poprzeć portfelem. Jak pewna firma z branży spożywczej, która kupiła u Volkswagena całą flotę Golfów BlueMotion (aplauz, aplauz).

Wąchając nasze realia trzeba stwierdzić, że ze względu na to że eko-modele są droższe, mało kto na nie spojrzy. W każdym razie nie zrobi tego bez realnej możliwości odzyskania nadpłaty, np. w postaci zwolnień z opłat albo przynajmniej porządnych zniżek. A na to się u nas nie zanosi i to jest problem. Bo eko-auta są, i to coraz lepsze.

Tekst: Roman Popkiewicz

Tagi: modele ekologiczne | CO2 | ekologia | oszczędzanie

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij