auto motor i sport poleca:

320d, C 220 CDI, S60 – sedany z wyższych sfer

Poleć ten artykuł:

Gdy Volvo S60 debiutowało jesienią 2010 roku, pisaliśmy o nim, że to "mistrz komfortu i bezpieczeństwa". Teraz czas sprawdzić, czy te cechy wystarczą do pokonania Mercedesa klasy C i BMW 3 - bo kto chce liczyć się wśród drogich limuzyn średniej klasy, musi się zmierzyć z niemieckim duetem. W teście wersje z oszczędnymi dieslami.

BMW, 320d, Mercedes, C 220 CDI, Volvo, S60 Zobacz całą galerię

 

Wyznawcy Volvo będą żałować starej "S60". Opłakiwać ją jako ostatnie prawdziwe Volvo, bo nie skonstruowane, jak to współczesne, na płycie podłogowej Forda. Wytykać będą nowemu modelowi, że stracił na funkcjonalności, żeby wyglądać atrakcyjniej, będą dramatyzować, bo wysokość pasa bezpieczeństwa reguluje się teraz ręcznie. A przecież już w Volvo 760 z 1982 roku pas automatycznie dopasowywał się do postury kierowcy i pasażera. To, że teraz przy regulacji podróżni muszą odwołać się do rękoczynów, fanów Volvo zniesmaczy równie mocno jak fakt, że los szwedzkiej marki spoczywa dzisiaj w rękach koncernu Geely. Chińskiego koncernu. Tyle że dla S60 nie ma to znaczenia, bo skonstruowano go zanim jeszcze marka zmieniła właściciela.

Nowe Volvo już z wyglądu mocno różni się od swoich stylistycznie konserwatywnych konkurentów. Kształt nadwozia bijący w oczy dynamiką powoduje, że widoczność z wnętrza nie jest najlepsza, a i ilość miejsca nieco na tej stylistyce cierpi. Ponieważ nisko nad siedzeniami umieszczony dach łagodnie opada ku tyłowi auta, tylną kanapę zamontowano bardzo nisko, żeby pasażerowie nie dotykali głowami sufitu. Skutek jest taki, że dorośli siedzą z podkurczonymi nogami. Łagodnie opadający dach powoduje też, że tył nadwozia jest krótki, kształtem wcale nie przypomina sedana (co akurat może się podobać), ale kryje w sobie bagażnik o pojemności tylko 380 l. Za to w środku panuje przytulne szwedzkie ciepełko, taki specyficzny klimat bezpieczeństwa, który miłośnicy marki porównują z uczuciem, jakie towarzyszy dziecku, gdy nocą, podczas burzy, wślizguje się do łóżka rodziców. Swojego kierowcę i pasażerów S60 chroni za masywnymi słupkami dachowymi, sadzając ich w szerokich, bardzo wygodnych skórzanych fotelach i serwując też coś dla oka - elegancko polerowane aluminium i wytworne tworzywa. Mercedes C 220 CDI nawet w wersji o dumniej nazwie Avantgarde jest urządzony bez porównania mniej nastrojowo, równie perfekcyjnie wykonane BMW wygląda jeszcze bardziej surowo.

S60 wyposażono w nowy elektroniczny system obsługi, który w porównaniu z poprzednim jest bardziej logiczny i łatwiejszy w użyciu. Niestety wiele to nie ułatwia, bo dotychczasowy system był tak bardzo skomplikowany, że jakaś tam poprawa wiosny nie czyni. W porównaniu z logiczną strukturą menu w Mercedesie C i w BMW 3 - nowy system S60 jest wciąż zawikłany.


Dla oszczędnych
BMW 320d EfficientDynamics - dzięki temu, że jest nisko zawieszony - ma lepsze właściwości aerodynamiczne. Oszczędności paliwa służą także zmniejszone opory tarcia w układzie napędowym i dłuższe przełożenia skrzyni biegów. Do tego dochodzą system start/stop wyłączający silnik podczas dłuższego postoju (korki) i wskaźnik podpowiadający zmianę biegu na ten najkorzystniejszy w danej chwili z punktu widzenia zużycia paliwa. Już przy bardzo niskich obrotach strzałka pojawiająca się na wyświetlaczu poleca załączenie wyższego biegu, bo działanie sił bezwładności w dwumasowym kole zamachowym umożliwia jazdę na niskich obrotach - powyżej 1000 obr/min silnik rozwija moc nie szarpiąc. Model C 220 CDI Mercedes wyposaża także w system start/stop i wskaźnik optymalnego biegu. Na komputerze pokładowym chwilowe zużycie jest pokazywane w formie diagramu, poza tym system przedstawia graficznie, jakie było zużycie paliwa w czasie jazdy (zdjęcie powyżej). Kierowcy Volvo muszą jeździć oszczędnie bez takich pomocników.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 125 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | 320d | Mercedes | C 220 CDI | Volvo | S60 | test porównawczy

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij