auto motor i sport poleca:

Alfa 4C, Audi RS6, Maserati GranTurismo i Porsche Boxster: Sport przez różne S

Poleć ten artykuł:

Audi RS6 chce cały świat położyć na łopatki, Porsche Boxster GTS to brzytwa tak samo dobra na drogę jak na tor, Maserati GranTurismo dźwiękiem silnika wywołuje lawiny, natomiast Alfa Romeo 4C to supersamochód w wersji mini. Cztery spojrzenia na sportowe auta.  

Alfa 4C, Audi RS6, Maserati GranTurismo i Porsche Boxster Zobacz całą galerię

Najważniejszy w życiu jest tzw. dystans. Audi na przykład opowiada o hybrydach i jedną ręką wypuszcza elektryczne A3, drugą zaś odpina smycz z 560-konnego RS6. Porsche coraz częściej mówiąc o Cayenne i Panamerze używa słowa „hybrid”, ostatnio nawet w towarzystwie zbitki „plug-in”, jednak sportowe 911 Carrera, Boxster i spółka pozostają hybrydowo nierozdziewiczone – i dzięki Bogu. Maserati daje jednym swoim limuzynom turbodiesle, innym aplikuje napęd na cztery koła, ale nie byłoby sobą, gdyby z oferty znikło coupé klasy GranTurismo, które nie słyszało o systemach start/ stop, za to pod blachą ma niemały kawałek Ferrari. Alfa zaś – cóż, Alfa od lat szykuje się do ofensywy nowych modeli i ten permanentny stan przygotowań najwyraźniej jej odpowiada. Na razie daje światu 4C – perełkę wśród współczesnych samochodów.

Audi RS6 – moc nuklearna
Prawdopodobnie chodziło o to, by rozłożyć na łopatki wszystkie hipersamochody naraz. I w jakimś stopniu się udało. RS6 jest jednym z tych, w których można najszybciej pokonać dowolny odcinek drogi w dowolnych warunkach, a przy okazji jednym z tych, w których można bardzo szybko stracić prawo jazdy.

Z poszerzonym nadwoziem, obniżonym zawieszeniem i odpowiednimi zmianami stylizacyjnymi RS6 jest ostentacyjne tak, jak Audi RS zdążyły nas przyzwyczaić, czyli trochę bardziej niż bardzo. O jakości Audi wspominaliśmy wielokrotnie, ale trzeba powtórzyć, bo RS6 na to zasługuje – jest, z braku lepszego określenia, totalna. Materiały, wykonanie, spasowanie, krawędzie, klik przełączników, ostrość instrumentów, klasa foteli – wszystko jest tip-top. Pod maską jest silnik V8 biturbo, znany z Bentleya Continentala, rozwijający moc 560 KM oraz trylion niutonometrów momentu obrotowego, co w połączeniu z napędem na cztery koła przekłada się na eleganckie 3,7 s do setki. Słownie: trzy koma siedem. Ale nawet ten wynik nie oddaje tego, co się w RS6 dzieje po wciśnięciu gazu. Okulary spadają z czoła, zagłówek uderza w głowę, a tempo przyspieszania zaczyna się nieco zmniejszać dopiero w okolicy 180-200 km/h. Najlepsze pojęcie o możliwościach Audi daje skala prędkościomierza kończąca się na 320 km/h.

   
RS6 ma silnik V8 biturbo o mocy 560 KM Audi ma obręcze kół, które wyglądają na większe niż są

 

Napęd na cztery koła robi swoją robotę i ta nuklearna dynamika jest dostępna w zasadzie w każdych warunkach poza totalną zimą. Do wyprzedzania innych aut potrzeba zaledwie paru metrów – tak właściwie to ich się nie wyprzedza, lecz przeskakuje. Wszystko jest przy tym w RS6 zgrane w taki sposób, że każdy może wsiąść i pojechać dowolnie spacerowo albo dowolnie szybko – i ten zakres możliwości jest być może największą zaletą Audi. RS6 jest przy okazji nieprzyzwoicie ciężkie. Dwie tony samochodu przez cały czas czuć w zakrętach, pomimo iż układ kierowniczy robi wszystko, by Audi zachowywało się jak mniejsze i lżejsze auto. Stara się pokazać zwinność, ale starania nie do końca dają efekty; kiedy kilogramów jest daleko za dużo, ukryć się ich po prostu nie da.

Roman Popkiewicz - redaktor „auto motor i sport”
List otwarty do tych, którzy dźwięk pracy silnika puszczają z głośników: „Wynajmijcie na pół dnia Maserati i posłuchajcie wydechu. Owszem, GranTurismo ze swoim wolnossącym V8 ma łatwiej niż wy z jednostkami turbo. Ale – niech dźwięk silnika będzie naturalny. Swoje wydechy zróbcie najlepiej jak potraficie – i to wystarczy, naprawdę”. Tak jest, na ciebie patrzymy, BMW.
We wnętrzu Audi jakość jest absolutna, nawet działanie pokręteł oraz klik przełączników są prawdopodobnie najlepsze na świecie Prędkościomierz  wyskalowano do 320 km/h nie przez przypadek

 

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 268 660 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo 4C | Audi RS6 | GranTurismo | Maserati | Porsche Boxster | sportowe | porównanie

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij