auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo 156 i Skoda Octavia - Torsenem w Haldexa

Poleć ten artykuł:

Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4 ma Torsena, znakomicie się prowadzi i jest ciasna. Skoda Octavia Adventure 4x4 ma Haldexa, bywa nieprzewidywalna, jest komfortowa i tańsza o 30 tys. zł.

Test porównawczy Alfy Romeo 156 Crosswagon Q4 i Skody Octavia Adventure 4x4 Zobacz całą galerię

Jechać, czy się toczyć? Zapakować połowę dobytku do bagażnika, czy tracić czas na wybór tylko najbardziej niezbędnych rzeczy, z których i tak połowa się nie zmieści? Zapomnieć o siedzących wygodnie z tyłu pasażerach, czy wysłuchiwać narzekań na ciasnot ę? Zapłacić 100 tysięcy zł za solidną i pozbawioną emocji Skodę, czy za 130 tysięcy dać się zauroczyć kapryśnemu charakterowi Alfy Romeo? A może wybrać coś zupełnie innego?

Na to ostatnie pytanie odpowiedź jest najłatwiejsza - Alfa Crosswagon i Skoda 4x4 to jedyne kombi o zbliżonych wymiarach, z silnikami wysokoprężnymi o pojemności 1,9 litra i z napędem na cztery koła.

Informacja producentów o napędzie 4x4 w wypadku Alfy jest prawdą, w wypadku Skody półprawdą. W Alfie Romeo zastosowano międzyosiowy samoblokujący mechanizm różnicowy Torsena, który podczas normalnej jazdy przekazuje 42% momentu napędowego na przednią oś oraz 58% momentu na oś tylną. Gdy przednie koła tracą przyczepność, do 80% momentu napędowego jest przekazywane na tylną oś. Gdy tylne koła zaczynają się ślizgać, na przednie koła przekazywane jest do 60% momentu.

Dzięki temu rozwiązaniu Alfa Romeo zachowuje się w zakrętach neutralnie. Kiedy wystąpią pierwsze objawy podsterowności, zmniejszenie momentu napędowego dostarczanego do przednich kół przyczynia się do odzyskania przez nie przyczepności. Identycznie dzieje się w wypadku nadsterowności - część momentu zostaje "przerzucona" z tylnych kół na przednie. I to naprawdę działa.

Pomimo stosunkowo dużego prześwitu, Alfa Crosswagon pokonuje zakręty bardzo pewnie. Sztywno zaś dostrojone zawieszenie nie pozwala na zbytnie wychylenia karoserii na boki, co potęguje wrażenie stabilności.

Do tego dochodzi bezpośredni i bardzo precyzyjny układ kierowniczy. Ma on jednak pewną wadę - o wszelkich nierównościach na drodze dają znać drgania kierownicy. Poza tym, twarde zawieszenie ogranicza komfort resorowania na dziurach w jezdni.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo | 156 | Crosswagon | Skoda | Octavia | Adventure | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij