auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo 159 - Bez udawania

Poleć ten artykuł:

Rodzinna limuzyna o sportowym charakterze wyglądem przypominająca coupé - taka była "156". Jej następczyni - Alfa Romeo 159 - nie udaje ani coupé, ani nie epatuje usportowionym stylem. Ona po prostu jest sportowa.

Alfa Romeo 159 Zobacz całą galerię

Pamiętam jak dziś, że osiem lat temu sam dałem nabrać się na drzwi bez klamek - Alfy Romeo 156. Duża, wkomponowana sprytnie w tylny słupek klamka nie rzucała się w oczy, dzięki czemu 4-drzwiowy sedan wyglądał niczym 2-drzwiowe coupé. Z kolei solidna, chromowana klamka w drzwiach przednich na tyle przykuwała uwagę, że skoro podobnej nie było widać na drzwiach tylnych, można było pomyśleć, że wcale ich nie ma.

Pod koniec lat 90., gdy Alfa Romeo nie miała w swojej ofercie żadnego - oprócz mało popularnego modelu GTV - rasowego coupé, pomysł na "156" był jak najbardziej uzasadniony, i trafiony. Teraz w ofercie znajduje się 2+2-miejscowe, dwudrzwiowe coupé (GT) o sportowej prezencji, a już wkrótce do- łączy do niego długo oczekiwana rasowa i zmysłowa Brera, której przedstawiać nie trzeba. Auto- -zjawisko, po prostu.

Następczyni "156" nie musi zatem udawać zwartego coupé. Właśnie dlatego Alfa Romeo 159 mocno przybrała na wymiarach i nie chowa już klamek. Jednak zamiana dużych i masywnych - które łatwo i pewnie można objąć całą dłonią - na takie, pod które palce można tylko wsunąć nie wyszła jej na dobre ani z punktu widzenia stylu, ani ergonomii. Auto - które w porównaniu z poprzednikiem urosło na długość o ponad 20 cm, na szerokość zaś o niemal 10 cm - wygląda zadziornie i masywnie. Usportowiony styl "156" dorósł i dojrzał do sportowego w Alfie Romeo 159. Bez udawania. Długa i szeroka pokrywa silnika sugeruje, że mogą znajdować się pod nią duże i mocne silniki. Natomiast cofnięty przedział pasażerski, zgrabny, niewielki "kufer" kufer" i krótkie zwisy nadają Alfie Romeo 159 charakter limuzyny zdecydowanie bardziej sportowej niż rodzinnej. Mimo że Alfa Romeo 159 urosła w porównaniu z poprzedniczką, do typowo rodzinnych limuzyn segmentu D wciąż brakuje jej nieco centymetrów. Z tyłu nie siedzi się zatem tak wygodnie, jak w Mondeo czy w nowym Passacie, ale nie z nimi "159" chce konkurować.

Sportowy styl ma swoją kontynuację we wnętrzu. Szczególnie, gdy ocenia się go z miejsca kierowcy. Można nawet odnieść wrażenie, że fotel pasażera i pozostałe miejsca siedzące są w Alfie Romeo 159 złem koniecznym. Idealnie byłoby bez nich. Twardy fotel o długim siedzisku i mocno wyprofilowanym na boki oparciu pewnie podtrzymuje całe ciało. Dość wysoki tunel środkowy oraz zwrócona do kierowcy konsola środkowa szczelnie izolują go od pasażerów. Głęboko osadzone w tej ostatniej trzy wskaźniki (poziomu paliwa oraz temperatury - cieczy chłodzącej i oleju) a także prędkościomierz i obrotomierz są only for your eyes. Oczywiście, jak na auto o sportowym charakterze przystało, wskazówki wszystkich wskaźników startują z położenia na godzinie szóstej. Detal, który rzuca się w oczy natychmiast, dodaje uroku, ułatwia odczyt i pozwala na ocenę sytuacji w mgnieniu oka. Trzyramienna, pokryta skórą kierownica świetnie leży w dłoniach.

Tagi: Alfa Romeo | 159 | limuzyna | raport | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij