auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo 4C - Alfa jakiej nikt się nie spodziewał.

Poleć ten artykuł:

Może jest mała, ale ma ogromny ładunek energii. I pojawi się na rynku już w przyszłym roku. Coupé Alfy Romeo powraca w wielkim stylu - w postaci modelu 4C.

Alfa Romeo 4C Zobacz całą galerię

Zaskoczyć samochodowy świat nie jest łatwo. Albo ktoś się z tym urodził, albo nigdy się tego nie nauczy. Genewski debiut Alfy 4C był utrzymany w tajemnicy do tego stopnia, że do chwili odsłonięcia nikt na dobrą sprawę nie wiedział czego się spodziewać. Powiedzieć, że na małym stoisku Alfy do ostatnich minut był tłum, to jak nie powiedzieć nic. Skalę natychmiastowej i masowej fascynacji małą Alfą Romeo lepiej oddaje inny fakt - był to jedyny samochód, sprzed którego fotografowie przeganiali hostessy...

Coupé Alfy powraca w postaci auta bardzo specyficznego, o kompletnie innym charakterze niż miały ostatnie dwudrzwiowe modele włoskiej marki, takie jak GT, Brera, czy nawet superekskluzywna 8C. 4C jest bardzo mała, z nadwoziem mierzącym zaledwie 4 metry i rozstawem osi wynoszącym niecałe 2,4 metra. Alfa podaje, że masa własna 4C będzie "niższa niż 850 kg", co oznacza, że według współczesnych standardów coupé będzie lekkie jak piórko. Do napędu posłuży czterocylindrowy, turbodoładowany i wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa silnik 1.8 TBI 16V. Alfa nie podaje dokładnej mocy silnika w odniesieniu do 4C, ale ta sama jednostka pod maską Giulietty Quadrifoglio Verde rozwija 235 KM. Małe coupé będzie więc charakteryzował stosunek mocy do masy zaledwie 3,6 kg/KM, a prawdopodobnie jeszcze mniej. Takie parametry powinny bez problemu zapewnić sprint do setki w czasie około 4,5-5 s, natomiast prędkość maksymalna wyniesie "ponad 250 km/h".

Masa własna na poziomie 850 kg dla konstrukcji auta oznacza jedno - włókno węglowe. Z tego materiału są wykonane niektóre elementy centralnej części konstrukcji nośnej, z przednią i tylną częścią wykonaną z aluminium. Z włókna węglowego ma być również zrobione poszycie nadwozia. Umieszczony centralnie silnik współpracuje z dwusprzęgłową przekładnią TCT, wykorzystującą suche sprzęgła i zmieniającą biegi z prędkością myśli. Coupé otrzyma znany z innych modeli system Alfa DNA, pozwalający zmieniać charakterystykę silnika i ostrość jego reakcji. Moment obrotowy rzędu 340 Nm rozwijany poniżej 2000 obr/min wystarczy, aby w codziennej jeździe 4C charakteryzowała się znakomitą elastycznością, natomiast odpowiedni tuning powinien zapewnić silnikowi bardziej "podkręcony", ognisty charakter przy wyższych obrotach, odpowiedni dla czysto sportowej natury auta.

Układ napędowy
Za plecami kierowcy Alfy 4C będzie pracował silnik 1.8 TBI, czyli turbodoładowana jednostka znana dziś na przykład z modelu 159, w wersji o mocy 235 KM. Silnik będzie współpracował Z dwusprzęgłową przekładnią, W nomenklaturze Alfy Romeo zwaną TCT, zapewniającą ultraszybkie zmiany biegów. Funkcja launch control, jaką najprawdopodobniej otrzyma Alfa 4C, pozwoli na sprint do setki w czasie około 4,5 sekundy. Mniam.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 268 660 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo | 4C

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij