auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo 8C Spider – powtórki nie będzie

Poleć ten artykuł:

Styl i moc w jednym. Po blisko 80 latach Alfa Romeo znowu ma otwarty model z legendarnym 8C w nazwie. Już bez "2300 Tipo Le Mans" i bez wyścigowych aspiracji, ale za to w szacie pięknego i mocnego Spidera. Dzikiego też!

Alfa Romeo 8C Spider Zobacz całą galerię

Na ten dzień czerwony eksponat z Museo Storico Alfa Romeo czekał prawie 80 lat. Specjalnie dla nas Alfa Romeo 8C 2300 Tipo Le Mans z 1931 r. znowu stanęła na torze, przegoniła po nim swoje 155 koni mechanicznych i popędziła z prędkością dochodzącą do 200 km/h. Do niczego nie trzeba jej było zmuszać. Ten model Alfy miłość do torów, wyścigów i rywalizacji ma w genach. Tor to jego naturalne środowisko. Po serii zwycięstw - zapoczątkowanej w 1928 r. przez sześciocylindrową Alfę 6C - w wyścigowym klasyku Mille Miglia, rozgrywanym na własnym podwórku, Alfa Romeo chciała pokazać konkurentom kto rządzi w motoryzacyjnym świecie. Do tego potrzebny był sukces światowego formatu, czyli zwycięstwo w morderczym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans.

Na potrzeby tego przedsięwzięcia skonstruowano ośmiocylindrową Alfę 8C 2300. Jej pierwszym sprawdzianem był wyścig Mille Miglia, ale już dwa miesiące później samochody miały stanąć na starcie w Le Mans. Niestety, żadna z dwóch 8C 2300 nie osiągnęła mety włoskiego klasyka z powodu problemów technicznych (opony i sprzęgło). Mimo że do 24-godzinnego wyścigu w Le Mans zostało bardzo mało czasu, Alfa postawiła wszystko na jedną kartę i zgłosiła do startu dwie ulepszone maszyny 8C 2300 Tipo Le Mans. O zwycięstwo walczyło w sumie 26 samochodów. Do mety dojechało tylko 6. Po przejechaniu 3018 km jako pierwsza finiszowała... Alfa Romeo 8C, wyprzedzając drugie na mecie auto o ponad 100 km. Rok później było nawet lepiej, bo Alfy Romeo 8C zameldowały się na dwóch pierwszych miejscach. W 1933 r. panoszyły się już na całym podium. W 1934 r. Alfa Romeo 8C wygrała 24 Heures du Mans po raz kolejny i, jak dotychczas, ostatni.

Nie ma się co dziwić, że Alfie Romeo marzył się model, którym mogłaby nawiązać do dawnych sukcesów. Problem w tym, że rzędowych silników o pojemności 2,3 litra i ośmiu cylindrach nikt już nie produkuje. Współczesne jednostki napędowe o takiej liczbie cylindrów konstruuje się w układzie widlastym i mają pojemność od 5 litrów wzwyż. Takimi silnikami stoi jedynie rynek amerykański, a konkretnie - stał. W Europie niewielu producentów wyposaża dziś swoje samochody w silniki V8. Wśród nich są... Ferrari i Maserati. Stąd już niedaleko do Alfy Romeo, która razem z nimi wchodzi w skład fiatowskiego koncernu.

Dla twardych

Po kilku okrążeniach w roli pasażera Alfy Romeo 8C 2300 Tipo Le Mans chylę czoło przed kierowcami, którzy ścigali się w takich samochodach. Każda zmiana biegu, operowanie pedałami, skręcanie kierownicą są ciężką pracą. Dodatkowa trudność to wysoka temperatura - nie tylko powietrze w kabinie, ale nawet podłoga nagrzewają się od silnika.

Tagi: Alfa Romeo | 8C Spider | kabriolet

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij