auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo GT - Szef kuchni poleca

Poleć ten artykuł:

Koncern z Turynu odzyskuje zaufanie klientów, bo znów robi to, co wychodzi mu najlepiej: maluchy - takie jak Panda - oraz eleganckie samochody sportowe, jak Alfa Romeo GT.

Alfa Romeo GT Zobacz całą galerię

Sportowa elegancja włoskiej szkoły stylistycznej - do tego znów odwołują się dziś menedżerowie koncernu Fiata. Bo zrozumieli, że tak, jak Mediolan nigdy nie będzie Wolfsburgiem, a wurst szynką parmeńską, tak Fiat Stilo nie ma szans stać się VW Golfem. Cóż za paradoks. Włosi, postrzegani jako naród przywiązany do tradycyjnej rodziny, nie radzą sobie z samochodem stworzonym specjalnie dla niej. Ale sportowe auto o wyjątkowej stylistyce, która w nadzwyczajny sposób łączy tradycję z elegancją, wykazując przy tym szczególną dbałość o detale - to jest właśnie to, w czym Włosi nie mają sobie równych.

Zaprojektowanie nowej Alfy Romeo GT powierzono Centro Stile Bertone - dyżurnym stylistom samochodów typu coupé, z których usług korzysta m.in. Opel. Jednak Astrze Coupé daleko do dzieła jakim jest najmłodsza Alfa Romeo. Widać, jak wiele zależy od materiału wyjściowego. Nie umniejsza to jednak wkładu Bertone w ostateczny kształt Alfy GT.

Odpowiednie proporcje (bardzo mała powierzchnia okien) oraz charakterystyczne detale, szczególnie w tylnej części nadwozia, nadają Alfie wygląd sportowego coupé.

Zbudowany na płycie podłogowej Alfy Romeo 156, model GT znakomicie uzupełnia ofertę rynkową tej marki. Obok GTV, jest to w tej chwili najbardziej sportowa Alfa. Zarówno pod względem właściwości jednostek napędowych i zawieszenia, jak też przestronności wnętrza.

Znakomita pozycja za kierownicą to przede wszystkim zasługa fotela. Przesunięty daleko do tyłu środkowy słupek wymaga od kierowcy nie lada ekwilibrystyki przy chwytaniu za pas bezpieczeństwa. Nic nie szkodzi, dzięki temu już na wstępie czujemy, że mamy do czynienia z rasowym coupé.

Podróż z tyłu to prawdziwy czyściec. Ciężko się tam wchodzi przez niskie drzwi, foteli z przodu nie da się zbyt daleko przesunąć, no i ten niski dach zmuszający do podróżowania z przekrzywioną głową... Jedyne pocieszenie to zaskakująco dużo miejsca na nogi. Oczywiście, jak na coupé. Trudno jednak uwierzyć, by ktokolwiek zdecydował się na podróż z trzema osobami z tyłu, choć teoretycznie (czyli zgodnie z homologacją) jest to możliwe.


Niewspółmierna do ciasnoty na tylnej kanapie pozostaje pojemność bagażnika. Zaskakuje nie tylko te 320 l pojemności, ale i bardzo wysoko wznosząca się pokrywa, co znacznie ułatwia dostęp do przedziału bagażowego, dodatkowo wyposażonego w praktyczne siatki.

Zawieszenie - z przodu cztery wahacze poprzeczne, z tyłu układ wielowahaczowy - zostało przejęte z Alfy Romeo 156. Jednak w GT jest ono zdecydowanie sztywniejsze. To zapewnia bardzo dobre zachowanie samochodu w zakrętach. Mimo że Alfa GT jest autem z przednim napędem, nie wyczuwa się tendencji do podsterowności. To bardzo twardo dostrojone zawieszenie dość poważnie ogranicza komfort resorowania. Podczas pierwszych jazd testowych, zorganizowanych na zdecydowanie równiejszych niż w Polsce drogach Lazurowego Wybrzeża, czuło się najdrobniejszą nawet nierówność nawierzchni. Ale czy jest to czymś niezwykłym w wypadku sportowego samochodu? Przecież to jeszcze jeden element podkreślający charakter Alfy Romeo GT.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo | GT | Coupe | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij