auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - pisanie na asfalcie

Poleć ten artykuł:

Czy to jest samochód, który wyciągnie Alfę tam, gdzie jej miejsce? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że Alfa Romeo Giulia – oraz topowa Giulia Quadrifoglio – jest na tyle dobra, że może to zrobić.

Zobacz całą galerię

Na świat przychodziła wyjątkowo długo, jej debiut był kilka razy opóźniany, niektóre elementy wymagały przekonstruowania, zaprezentowano ją zanim była gotowa do produkcji, ale wszyscy i tak czekali. I wszystko to właśnie przestaje się liczyć, bo nareszcie jest – nowa Alfa Romeo. Dajemy sobie tu i teraz spokój z moralizowaniem, jak ważnym modelem Giulia jest dla Alfy, jak dużo od niej zależy i jak trudne zadanie przed nią postawiono – wbić się w segment rynku zdominowany przez niemiecką trójkę.

Jak Alfa sobie poradzi, czas pokaże, dziś pytanie brzmi – jaka jest Giulia? Przede wszystkim wychodzi na to, że nie jest oparta na tej samej tzw. platformie technologicznej, z jakiej korzysta Maserati Ghibli, a do tej pory spekulowano, że jest. Do konstrukcji nowego modelu wykorzystano stal o podwyższonej wytrzymałości oraz aluminium, aluminium i aluminium. Z tego ostatniego materiału są wykonane drzwi, błotniki i pokrywa silnika, elementy zawieszenia, a także bloki wszystkich silników. Wszystkie Giulie mają też wał napędowy z włókna węglowego, specjalnie stworzony do topowej, 510-konnej wersji Quadrifoglio.

Proporcje nadwozia Alfy dobrze znamy z BMW serii 3 i Mercedesa klasy C, są one konsekwencją konstrukcji z tylnym napędem i w świecie sedanów bardziej atrakcyjnych po prostu nie ma. Długi przód, duży rozstaw osi, krótki przedni zwis oraz kabina przesunięta do tyłu dają efekt skupienia masy przy tylnych kołach – rzut oka na auto wystarcza, by nie mieć żadnych wątpliwości, która oś służy tu do napędu. Pod względem stylizacji, świetne wrażenie zrobiła na nas również kabina – prosta, jednocześnie i klasyczna, i techniczna, z ekranem systemu audio-sat-nav ukrytym za matowym panelem oraz z całą obsługą „skupioną” w jednym wielofunkcyjnym kontrolerze (identycznie jak w BMW). Natomiast ocenę jakości materia- łów oraz wykonania rezerwujemy sobie na przyszłość, do pierwszych jazd Alfa przeznaczyła bowiem egzemplarze przedprodukcyjne, pod względem montażu miejscami dość wyraźnie mijające się z rynkowymi standardami.

To polubisz    Tego nie
MECHANICZNA PRZEKŁADNIA 
Jednym słowem – znakomita. W 510-konnej GiuliiQuadrifoglio jest znacznie lepsza niż 8-biegowy automat.
SPŁASZCZONA KIEROWNICA
Owszem, to wada trochę na siłę, ale spłaszczona kierownica tylko wygląda modnie. Okrągła byłaby lepsza.

Jeśli pod względem wrażeń z jazdy Giulietta podczas swojego debiutu sześć lat temu była po prostu dobra, to Giulia już od pierwszego skrętu kierownicy sprawia wrażenie bardzo dobre. Do krótkich pierwszych jazd Alfa podstawiła egzemplarze z 2,2-litrowym turbodieslem o mocy 180 KM (w ofercie jest też odmiana 150-konna) oraz flagową Giulię Quadrifoglio.

Ponieważ wersję z wysokoprężnym silnikiem będziemy na polskich drogach testować jako pierwszą, więc w tym miejscu o niej zwięźle. Przede wszystkim, tworząc nowy model inżynierowie Alfy ewidentnie sporo czasu spędzili za kierownicą BMW serii 3. Czuć i widać to na każdym metrze drogi – w sposobie układania się auta w skręt, w szybkich reakcjach na ruchy kierownicą czy w szybkim, jednoznacznym wybieraniu nierówności. Alfa nawet do pewnego stopnia poświęca komfort resorowania w imię jak najlepszego kontaktu kół z nawierzchnią, dokładnie tak jak robi to jej kolega z drugiej strony Alp.

Pod względem wrażeń z jazdy opracowanie konstrukcji z napędem na tylne koła opłaciło się z nawiązką – Giulia jest przyczepna, bardzo dobrze wyważona, ma świetne właściwości trakcyjne i nie nudzi zbyt silną podsterownością. Równie dobre wrażenie robi połączenie mocnego turbodiesla z 8-biegowym automatem. Nawet podczas średnio dynamicznej jazdy Alfa „jedzie” głównie dużym momentem obrotowym (maksymalna wartość to 450 Nm już przy 1750 obr/min) i niskimi obrotami silnika – w stylu przypominającym ten, w jaki jeszcze niedawno robiły to tylko auta z sześciocylindrowymi turbodieslami. A w razie potrzeby automat potrafi bardzo szybko zredukować o kilka przełożeń w dół.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 000 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo | Alfa Romeo Giulia

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij