auto motor i sport poleca:

Alfa Romeo Giulietta – pokerowa twarz

Poleć ten artykuł:

Dotychczas, Audi, BMW i Volvo były niezagrożone na rynku premium- kompaktów. Pojawienie się Alfa Romeo Giulietty może zburzyć ich spokój. W teście - 170 KM, z których Rudolf Diesel byłby dumny.

Alfa Romeo, Giulietta Zobacz całą galerię

Niby nic szczególnego - dwa litry pojemności i cztery cylindry. Inni też mają takie silniki. Do tego dochodzą turbosprężarka z kierownicą o zmiennej geometrii, chłodnica powietrza doładowującego i bezpośredni wtrysk paliwa common-rail pod niewyobrażalnym ciśnieniem 1600 barów. Znowu, żadna nowość. Jednak w wypadku jednostki napędowej Alfy Romeo można mówić o majstersztyku. Nie chodzi nawet o moc, wynoszącą 170 KM przy 4000 obr/min, czy o moment obrotowy o wartości 320 Nm, osiągany już przy 1500 obr/min (350 Nm przy 1750 obr/min w trybie Dynamic), ale o kulturę pracy silnika oraz o sposób w jaki rozwija moc i reaguje na gaz. Od startu jednostka napędowa Giulietty tak spontanicznie wykonuje komendy wydawane prawą stopą i tak ochoczo wchodzi na obroty, że do maksymalnych - wynoszących 4500 obr/min - dochodzi nie wiadomo kiedy. Razem z dobrze zestopniowaną, sześciobiegową przekładnią o precyzyjnym mechanizmie zmiany przełożeń tworzy zespół napędowy pozbawiony słabych punktów.

Do 100 km/h Giulietta 2.0 JTD przyspiesza w 8,8 s. Nieźle, jak na samochód, który waży blisko 1,5 tony. Niewiele więcej czasu zajmuje kompaktowej Alfie rozpędzenie się z 60 km/h do 100 km/h, czy z 80 km/h do 120 km/h na piątym biegu. Zanim upłynie piętnaście sekund od startu zatrzymanego, Giulietta osiąga prędkość przelotową na autostradzie, czyli 130 km/h. Koncentrując się na jeździe, a nie na jak najmniejszym zużyciu paliwa, 170-konna Alfa diesel potrzebuje średnio tylko 7,1 l/100 km. Stosowanie się do podpowiedzi komputera, dotyczących odpowiedniego momentu zmiany biegu, powinno zaowocować zużyciem paliwa na trasie, wynoszącym jedynie 5 l/100 km.

Podwozie i układ jezdny Giulietty zaprojektowano jednak z myślą o pożeraniu zakrętów, a nie o łagodnym ich traktowaniu. Alfą można oczywiście jeździć spacerowo, ale gdy jeździ się dynamicznie, nie cierpią na tym ani bezpieczeństwo, ani przyjemność, jaką sprawia to kierowcy. Agresywny układ kierowniczy, w którym zmianę położenia kół od skrajnego w lewo do skrajnego w prawo załatwia się niewiele ponad dwoma obrotami kierownicy, wymaga od kierowcy precyzyjnych, aptekarskich ruchów. Polecenia kierowcy układ kierowniczy natychmiast przenosi na koła. Szybkość reakcji zapewniają sztywne nadwozie i dość sztywno zestrojone zawieszenie oraz opony Pirelli P Zero Rosso o rozmiarze 225/40 R18. Jeśli w trakcie przejazdu przez zakręty nadwozie Giulietty zacznie się przechylać, musi być już naprawdę szybko. Przy normalnych prędkościach jazdy, nawet podczas gwałtownych manewrów, nadwozie pozostaje niewzruszone.

Uzbrojona standardowo w system DNA, który za jednym zamachem pozwala kierowcy dostosować wiele parametrów auta do stylu jazdy i do warunków na drodze (czułość układu stabilizacji toru jazdy, charakterystykę silnika, szybkość reakcji silnika na gaz, siłę wspomagania układu kierowniczego, szybkość działania hamulców, elektroniczny ekwiwalent mechanicznej blokady mechanizmu różnicowego Q2), jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Giulietta potrafi przeobrazić się z potulnego baranka w pokazującego pazury wilka. W normalnych warunkach i przy spokojnej jeździe różnica między poszczególnymi stopniami "agresji" auta jest niewielka. Wraz ze wzrostem dynamiki jazdy rośnie zapotrzebowanie na tryb D, czyli Dynamic, w którym wszystkie parametry i reakcje są maksymalnie wyostrzone. Gdy raz wejdzie się w skórę wilka, niechętnie się z niej wychodzi.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Alfa Romeo | Giulietta | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij