auto motor i sport poleca:

Alternatywy 3

Poleć ten artykuł:

Samochodów w Polsce przybyło, chociaż nie tych nowych głównie. Kontrofertą dla wielu aut używanych są jedynie tańsze modele, na przykład Dacia Logan, Kia Picanto i Toyota Aygo, mocno przy tym różniące się. Który wybrać?

Porównanie Dacia Logan, Kia Picanto, Toyota Aygo Zobacz całą galerię

Z pewnością, najbardziej cool i trendy jest Aygo. Szkoda tylko, że na dłuższych dystansach najmniejszą Toyotą wygodnie mogą podróżować jedynie dwie osoby. Jakość jej wykonania (toporne śruby na wierzchu, które mocują tunel środkowy) daleka jest od perfekcjonizmu, którym urzekają inne modele tej marki. W przeciwieństwie do Logana i Picanto, tylko Aygo nie oszczędza na bezpieczeństwie - ABS jest seryjny, a w najdroższej odmianie najmniejszej Toyoty do wyposażenia standardowego należą nawet boczne i kurtynowe poduszki powietrzne.

Nieco większa niż Aygo, zgrabna i zwinna Kia Picanto zapewni wygodną jazdę czterem dorosłym osobom. Cóż z tego, skoro jej bagażnik jest nawet mniejszy niż w praktycznie dwuosobowej Toyocie Aygo. Schowki we wnętrzu ratują sytuację przy jednodniowym wypadzie za miasto, ale nie podczas wyjazdu na dwutygodniowy urlop. W tym gronie Kia Picanto może pochwalić się, między innymi, najlepszą jakością wykonania, najbardziej ergonomiczną obsługą i... największymi lusterkami zewnętrznymi, które znakomicie przydają się zwłaszcza w mieście.

Chociaż na tle konkurentów Logan wygląda jak auto z minionej epoki (pod względem stylizacji), nowa Dacia ma swoje ogromne zalety. Po pierwsze, oferuje najwięcej miejsca zarówno w kabinie (nawet dla pięciu osób), jak i w bagażniku, który może pomieścić dwa razy więcej niż bagażniki Aygo i Picanto razem wzięte. Po drugie, jako jedyna jest dostępna z silnikiem o "normalnej" pojemności (do wyboru 1,4 l lub 1,6 l), a nie z jednostką napędową o pojemności jednego litra i tylko trzech cylindrach rodem z kosiarki, jak w Toyocie Aygo.

Za kierownicą wszystkich trzech testowanych samochodów siedzi się wysoko i stosunkowo wygodnie, chociaż na baczność. Jak na "maluchy", Kia i Toyota mają fotele dość obszerne, ale zbyt słabo wyprofilowane (te w Picanto trzymają na boki nieco lepiej, z kolei te w Aygo mają dłuższe siedzisko, które podtrzymuje uda na całej długości). Największy komfort za "kółkiem" oferuje jednak - o dwie klasy większy od Aygo i Picanto - Logan. Do pełni szczęścia brakuje dłuższego siedziska i regulacji wysokości kolumny kierownicy. Wysokim kierowcom górna część koła kierownicy przysłania sporą część prędkościomierza i obrotomierza.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 450 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Dacia | Logan | Laureate | Kia | Picanto | Optimum Plus | Toyota | Aygo | Sol | test | porównanie

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij