auto motor i sport poleca:

Audi A4 – Posłuszna moc

Poleć ten artykuł:

Najmocniejszy model Audi A4 w poprzednim wcieleniu miał moc 344 KM. Potencjał nowej "A4" jest również nie byle jaki, chociaż osiągi wersji 2.0 multitronic w ogóle na to nie wskazują.

Audi A4 Zobacz całą galerię

Kiedyś mówiło się Audi, myślało - sport. Lub odwrotnie. Dzisiaj Audi kojarzy się z prestiżem i luksusem. Jednak szkoda byłoby, gdyby marka, która w 1984 roku sięgnęła po tytuł rajdowego mistrza świata wśród producentów, w ogóle nie miała w swojej ofercie aut prawdziwie sportowych lub przynajmniej usportowionych. Ma, choć raczej mało popularne. Moc i osiągi 450-konnego Audi A8 to bardziej manifest technicznych możliwości niż sport dla każdego. Niewielu też może się nimi rozkoszować. I nie bardzo jest gdzie. A frajdę z jazdy czerpać chciałby każdy.

Właśnie dla tych, którzy przede wszystkim cenią sobie fun to drive, a niekoniecznie potężną moc silnika, stworzono nowe Audi A4. Ani nie "uskrzydlają" go spoilery, ani też nie wygląda zbyt dynamicznie. Stosunek blachy do szyb jest jak w pojeździe opancerzonym, co dodaje autu więcej solidności niż dynamiki.

Tym bardziej zaskakują jego właściwości jezdne i precyzja prowadzenia. Jak na samochód z przednim napędem, Audi A4 prowadzi się niemal perfekcyjnie i pod względem zachowania na drodze dorównuje tylnonapędowym konkurentom. Ogromna w tym zasługa konstrukcji zarówno płyty podłogowej, jak i zawieszenia. Zapożyczono je częściowo z większego od A4 modelu A6, a częściowo z mocnego i szybkiego S4.

Dzięki temu, ważący prawie 1,5 tony sedan prowadzi się lekko i jest posłuszny jak tresowany pies. Polecenia wydawane kierownicą wykonuje bez wahania i szybko. Sportowe ambicje nowego Audi A4 najlepiej widać podczas pokonywania slalomu czy bardzo krętej drogi. Auto precyzyjnie podąża za kierownicą, nieznacznie przechylając się jedynie w czasie bardzo szybkiej jazdy. Przód ani myśli o przedwczesnym opuszczaniu zakrętów, tył zdaje się przemieszczać po szynach. Niektórym kierowcom neutralność ta może wydać się nawet nudna.

Ale to właściwości jezdne są głównymi zaletami Audi A4, bo 130-konny silnik testowanej wersji 2.0 multitronic pozostawia co nieco do życzenia. Wyposażony w tę jednostkę samochód od 0 do 100 km/h z trudem przyspiesza w mniej niż 10 sekund. Prędkość maksymalna, wynosząca 205 km/h, też jest co najwyżej przeciętna. Dobrze, że dwulitrowa jednostka napędowa o pięciu zaworach na cylinder odznacza się niezłą kulturą pracy i przyjazną charakterystyką momentu obrotowego. Już 90% jego maksymalnej wartości silnik uzyskuje przy 2300 obr/min i dysponuje nią aż do 5000 obr/min.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 140 200 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | A4 | sedan | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij