auto motor i sport poleca:

Audi R8 GT i Lexus LFA na Nürburgringu

Poleć ten artykuł:

R8 i LFA udowadniają, że nie trzeba nazywać się Ferrari czy Lamborghini, żeby stworzyć spektakularne auto. Potrafi ą to także wielkie koncerny. I to jak! Specjalnie dla nas dwa demony - każdy z silnikiem V10 - dają z siebie wszystko.

 Audi, R8 GT, Lexus, LFA, Nurburgring Zobacz całą galerię

Jaskółczy ogon" zamiast ulicy Jaskółczej, "Lisia nora" zamiast pałacyku myśliwskiego - dzisiaj japońskie auta bez kompleksów zaliczają tylko z nazwy niewinne zakręty i szykany legendarnego Nürburgringu, zamiast jak niegdyś brylować na miejskich promenadach. Po niemiecku "Schwedenkreuz", "Bergwerk" czy "Galgenkopf" brzmią groźnie. I nie bez powodu, bo przejazd po Północnej Pętli to poważny sprawdzian dla sportowych samochodów. Najmocniejszy z Lexusów - LFA - ma już na koncie wiele torowych okrążeń, łącznie z udziałem w 24-godzinnym wyścigu, kiedy to za kierownicą osobiście zasiadł Akio Toyoda, szef japońskiego koncernu.

Narodziny Lexusa LFA nie były łatwe i trwały bardzo długo. Główny inżynier Haruhiko Tanahashi i jego drużyna pracowali nad nim aż 10 lat, w tym czasie zrezygnowali nawet z gotowego już projektu nadwozia. Najpierw zamierzali wykonać je z aluminium, potem jednak zdecydowali się na włókno węglowe - żeby zaoszczędzić na wadze.

"Coś takiego!" - podsumowaliby zapewne technicy Audi, zajmujący się lekkimi konstrukcjami. A właśnie z aluminium mają do czynienia od dawna i robią z niego dobry użytek. Dowód? Audi R8 GT (1573 kg) jest lżejsze od Lexusa o 42 kg. Inna rzecz, że testowy LFA to egzemplarz przedseryjny. W wypadku 500 seryjnych aut, zwłaszcza w odchudzonej wersji Performance, Lexus obiecuje zrzucić kilka kilogramów. Audi R8 GT, które powstanie w liczbie 333 sztuk, w porównaniu ze swoim seryjnie produkowanym bratem sporo straciło na wadze - cenne kilogramy udało się urwać z pokrywy bagażnika (minus 6,6 kg, dzięki zastosowaniu lżejszego materiału), foteli (minus 31,5 kg), wykładziny podłogowej (minus 7,9 kg) i z akumulatora (minus 9,4 kg). Dodatkowe korzyści przyniosło sportowemu Audi zmienione sterowanie 5,2-litrowego silnika V10, którego moc zwiększono o 35 KM (do 560 KM). Tylko nie wygadajcie się z tym przed zarządem...

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 803 400 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | R8 GT | Lexus | LFA | Nurburgring

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij