auto motor i sport poleca:

Auto dla Bonda?

Poleć ten artykuł:

Jest zwinny, szybki i potrafi poruszać się niemal bezszelestnie. Szczególnie trudno namierzyć go w mieście, chociaż dogonić na autostradzie też nie jest łatwo. Czy hybrydowy Lexus RX 400h może partnerować wyłącznie agentowi 007?

Test Lexusa RX 400h Zobacz całą galerię

Pod niepozornym nadwoziem zwyczajnego SUV-a kryje się technologia przyszłości. Niektóre z elementów hybrydowego zespołu napędowego Lexusa RX 400h powstają w laboratoriach, których nie powstydziłaby się nawet NASA. Ich pracownicy - poubierani w kombinezony, przypominające do złudzenia te, w których kosmonauci wychodzą w przestrzeń kosmiczną - z zegarmistrzowską precyzją montują moduły sterujące pracą skomplikowanego układu napędowego. W jego skład wchodzą aż trzy silniki, dwie przekładnie planetarne i tuzin czujników.

Zejdźmy na ziemię. Mimo kosmicznej technologii, RX-a otwiera się zwyczajnym kluczykiem, a nie hasłem "sezamie otwórz się". Kluczyk trzeba umieścić w równie zwyczajnej stacyjce i po prostu przekręcić, żeby uruchomić silnik, a raczej - dać sygnał do startu. Tu kończą się podobieństwa do zwyczajnych samochodów. Gdy na wyświetlaczu pojawi się napis "ready" (gotów), a dźwignię automatycznej przekładni przesunie się w położenie D, samochód rusza. Na próżno nasłuchiwalibyśmy wtedy pracy widlastego, 6-cylindrowego silnika spalinowego. On ani drgnie. RX-a napędzają bowiem wówczas dwa silniki elektryczne, które energię czerpią z potężnej baterii- akumulatora, umieszczonej pod tylną kanapą.

Tuż po starcie, silnik elektryczny znajdujący się przy tylnej osi wyłącza się. Na tę chwilę jego rola zakończyła się powodzeniem - uruchomił napęd tylnej osi, zapewnił autu dodatkową trakcję, może czekać na kolejne wezwanie. Gdy samochód osiągnie niewielką prędkość lub gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej pewnego poziomu, do akcji wkracza silnik spalinowy. Przy jeździe ze stałą prędkością i tak zużywa on znacznie mniej paliwa niż podczas rozpędzania samochodu. Tak samo jest z emisją szkodliwych substancji.

Kierowca ma taki wpływ na to, który z silników i jak długo pracuje, jak każdy z nas na to, że wiosna dopiero co się zaczęła. Kto myśli za kierowcę? Skomplikowany moduł sterujący. Dzięki niemu do prowadzenia hybrydowego Lexusa nie jest potrzebna licencja pilota kosmicznego wahadłowca. Wystarczy zwyczajne prawo jazdy.

Obsługa RX-a też jest bezproblemowa. Posługiwanie się ekranem dotykowym wydaje się skomplikowane tylko w pierwszej chwili. Tak naprawdę, trudno o łatwiejszy dostęp do wielu funkcji i ich bardziej przejrzyste zaprezentowanie. Tym bardziej że to, co najpotrzebniejsze znajduje się pod ręką, a duże przyciski zapewniają bezpośredni dostęp do funkcji używanych na co dzień (np. regulacja temperatury w kabinie czy wyszukiwanie stacji radiowych).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 298 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus RX | RX 400h | Prestige | hybryda | SUV | test

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij