auto motor i sport poleca:

Awarie i usterki: VW Golf i Passat

Poleć ten artykuł:

Najbardziej popularna marka aut osobowych w Polsce nie jest wcale wzorem bezawaryjności. Przedstawiamy najczęstsze usterki w Golfach IV, V, VI oraz Passatach B5 i B6, wraz z kosztami ich usunięcia.  

VW Passat

Volkswageny cierpią na awarie silników, które wcale nie muszą być efektem bardzo dużych przebiegów. Usterki zawieszenia można częściowo wytłumaczyć uniwersalną przyczyną pt. „stan naszych dróg”, ale elektryka i elektronika bywają kapryśne same z siebie. Przy tropieniu niedomagań Volkswagenów korzystaliśmy z pomocy Rafała Kornatki z niezależnego serwisu Morela w podwarszawskich Łomiankach oraz Wojciecha Baszyńskiego z ASO w Olsztynie. Obaj zgodnie podkreślają, że poziom zabezpieczenia antykorozyjnego Volkswagenów jest wysoki. Tutaj rdza ma niewielkie pole do popisu.

Nie działa klimatyzacja
Golf IV, Golf V, Passat B5
> Awaria czujnika ciśnienia w klimatyzacji 300 zł (Golf IV, Golf V)
> Klimatyzacja wyłącza się na początek w korku na drodze
Powód – uszkodzony elektryczny wentylator klimatyzacji, głównie w silnikach Diesla; regeneracja wentylatora kosztuje 350 zł, zamiennik 550 zł (nie polecamy), nowy 1220 zł plus wymiana 100 zł, razem 450–1320 zł (Passat B5)

Stuki z okolic przedniego zawieszenia
Golf IV, Golf V, Passat B5, Passat B6
> Wyrabiają się tuleje łączników stabilizatora z przodu komplet na jedno koło – 62 zł; wymiana – 40 zł (Golf IV)
> Uszkodzony Przedni wahacz wymiana tulei metalowo-gumowych na jedno koło: 160 zł; robocizna: 180 zł (Golf V)
> Wybite poduszka i Łożysko kolumny McPhersona koszt wymiany przy jednym kole wynosi 100 zł, za materiały zapłacimy 140 zł (Golf V)
> Wybite el. Elastyczne przedniego wielowah. zawieszenia kompleksowa naprawa: 2500 zł (Passat B5)
> Rozsypujące się poduszki w belce pomocn. zawieszenia 250 zł (dwie poduszki) plus 250 zł i ustawienie geometrii 150 zł (Golf V, Passat B6)

Czujniki parkowania z tyłu piszczą kiedy nie powinny
Golf VI
> Uszkodzone czujniki nie da się ich naprawić; wymiana – wraz z lakierowaniem w ASO – kosztuje do 700 zł

Nie działa pokładowa elektryka: m.in. centralny zamek, elektryczne szyby
Passat B5, Passat B6
> Zamakająca instalacja elektryczna – z powodu niedrożnych otworów spustowych wody w ścianie grodziowej; osuszanie trwa cztery dni, koszt sięga 800 zł

Rafał Kornatko - Serwis Samochodowy Morela w Łomiankach k. Warszawy
Passaty B5 z pierwszego rocznika, czyli 1996/97 trapi wiele drobnych usterek. Nie polecam również Passatów B5 z silnikiem 2.5 V6 TDI z pierwszych lat produkcji. Są to silniki drogie w utrzymaniu, wycierają się wałki rozrządu, a nawet wymiana dwóch pasków rozrządu z akcesoriami jest kosztowna (ok. 2400 zł). Młodsze roczniki, od 2003, mają poprawione silniki. Należy ostrożnie podchodzić do Passatów B6 2.0 TDI z pompowtryskiwaczami (2005–07). W tych jednostkach zdarzają się kłopoty z pękającymi głowicami, awaryjne są pompowtryskiwacze, turbosprężarki, pompy olejowe, a immobilizery padają jak muchy. Znacznie lepsze są turbodiesle 2.0 TDI z wtryskiem typu common-rail, stosowane od 2008 r.
Wielu problemów przysparzają benzynowe 1.4 TSI. W wersji o mocy 160 KM nagminnie pękają tłoki i pierścienie, nawet przy 10–20 tys. km, a także uszkadzają się sprzęgiełka magnetyczne odpowiedzialne za załączenie sprężarki. Przestrzegam przed Golfami IV R32 i V R32 – sportowe wersje to rzadkość i nie znajdzie się egzemplarza w dobrym stanie. A koszty utrzymania są w ich wypadku dużo wyższe niż dla standardowego Golfa.

 

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 117 190 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3, kombi-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: używane | Volkswagen | VW | VW Golf | VW Passat | usterki | wada | awaria

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij