auto motor i sport poleca:

BMW 118d, Lexus CT 200h – hybryda kontra diesel

Poleć ten artykuł:

Od teraz motorem napędowym sprzedaży Lexusa w Europie ma być hybrydowy kompakt CT 200h. Sprawdzamy, ile jest wart w porównaniu z najpoważniejszym konkurentem - BMW 118d.

BMW, 118d, Lexus, CT 200h Zobacz całą galerię

 

Pierwsza dobra wiadomość dla Lexusa jest taka, że ze względu na cenę CT 200h jest realnym, a nie jedynie teoretycznym konkurentem najmniejszego modelu BMW. Z wyjątkiem bratniego Priusa, technologia hybrydowa jeszcze nigdy nie była tak dostępna, jak w wypadku CT 200h. Ekskluzywny Lexus to nie popularna Toyota i mógłby cenić się znacznie wyżej. Do tej pory za najtańszego hybrydowego Lexusa trzeba było zapłacić prawie 270 tys. zł. Teraz jedynie 106 900 zł, czyli niecałe 5 tys. zł więcej niż za Toyotę Prius! Ceny BMW serii 1 zaczynają się od 103 700 zł za wersję 116i z silnikiem benzynowym. Do naszego testu wybraliśmy 143-konną odmianę 118d za 117 200 zł oraz 136-konnego CT 200h w wersji Classic, za którego trzeba zapłacić o 2600 zł więcej.

Druga dobra wiadomość jest taka, że pod względem stylizacji CT 200h nawet pozbawiony emblematów marki zdradza przynależność do najnowszej rodziny Lexusów. Gdyby z Priusa ściągnąć logo Toyoty, mógłby być produktem dowolnej marki. Po "jedynce" też od razu widać, że to BMW. I tak powinno być.

Trzecia dobra wiadomość dotyczy nadwozia CT 200h. Kompaktowy Lexus jest bardziej kompaktowy niż niektóre popularne auta tego segmentu. Wprawdzie najmniejszy Lexus przerasta najmniejsze BMW w każdym z trzech podstawowych wymiarów, ale tylko minimalnie (na długość o 8 cm, na szerokość o niecałe 2 cm, na wysokość nawet nie o 1 cm). BMW rewanżuje się większym o 6 cm rozstawem osi. W wypadku CT 200h - napakowanego hybrydową technologią, wymagającą dodatkowych elementów - zaskakujący jest fakt, że waga ugina się pod nim o tylko 8 kg bardziej niż pod BMW 118d. Lekkie, ale wytrzymałe materiały zastosowane w konstrukcji płyty podłogowej i nadwozia robią swoje; brak pewnych podzespołów (rozrusznika, alternatora, sprzęgła) w porównaniu z konstrukcją konwencjonalnego układu napędowego - również.

Do zwyczajnej jazdy Lexusem CT 200h nie trzeba się przyzwyczajać, bo nie różni się niczym od prowadzenia auta z wyłącznie spalinowym silnikiem pod maską, wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów. Poza tym, że z parkingu samochód rusza w zasadzie bezgłośnie, korzystając z elektrycznej części hybrydowego zespołu napędowego, co jest wielką zaletą. Zwłaszcza gdy startuje się spod domu o świcie i niekoniecznie chce się o tym informować sąsiadów. Jeżeli tylko pozwala na to stan naładowania akumulatorów i kierowca da autu zielone światło (dużym przyciskiem na konsoli centralnej) do zielonej jazdy na energii elektrycznej - bez zużywania kropli paliwa i bez jakiejkolwiek emisji szkodliwych substancji (nie tylko dwutlenku węgla, ale również tlenków azotu i cząstek stałych) - CT 200h potrafi około dwa kilometry przejechać z prędkością do 45 km/h przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. Akurat tyle, aby wyjechać z osiedla na główną drogę.

Nie tylko auta szkodzą
Dwutlenek węgla jest produktem nie tylko spalania, ale także oddychania. Zalicza się do gazów cieplarnianych, obok m.in. pary wodnej i metanu, który w dużych ilościach produkują... krowy. Występuje w kopalniach, browarach, a nawet studzienkach kanalizacyjnych. Ilość dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery ze źródeł naturalnych 40-krotnie przekracza ilość tegoż, dostającą się do atmosfery na skutek aktywności człowieka.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 117 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | 118d | Lexus | CT 200h

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij