auto motor i sport poleca:

BMW 118i – test

Poleć ten artykuł:

Generacja nr 2. Od czasu do czasu w klasie kompaktów pojawia się nowy model, który próbuje zmienić ustaloną hierarchię. Dotąd niepodzielnie panuje VW Golf, ale II generacja BMW 1 - pod każdym względem lepsza od poprzedniej - chce zawalczyć o pozycję lidera.

BMW 118i Zobacz całą galerię

Gdyby nowa "jedynka" nie ceniła się tak wysoko, byłaby klasą samą w sobie. Już na dzień dobry na jej korzyść przemawia fakt, że jako jedyna ma tylny napęd, idealny rozkład masy (50/50) oraz mnóstwo elementów znanych z większych i jeszcze droższych modeli BMW. To auto o wiele bardziej dojrzałe niż pierwsza "jedynka", nie mówiąc już o dwóch generacjach "trójki" Compact, które nigdy nie cieszyły się uznaniem klientów, a też próbowały sił w klasie kompaktów.

Żeby stać się posiadaczem najtańszej "jedynki"(116i), trzeba uzbierać minimum 100 000 złotych, co jest kwotą dwukrotnie wyższą niż cena większości klasowych konkurentów. Kto wydaje pieniądze, za które mógłby kupić auto większe i bardziej luksusowe, musi być wymagający. Dlatego w nowym modelu ogromny nacisk położono na jakość materiałów i poziom dopracowania. Widać to od razu po otwarciu drzwi.

Z zewnątrz nie ma rewolucji. Patrząc na "jedynkę" z boku, nietrudno zgadnąć, z jakim modelem mamy do czynienia. Najbardziej zmieniły się tył i przód. W oczy rzucają się modne LED-owe światła, które wyglądają jak neonowe, i powiększone "nerki", stanowiące znak rozpoznawczy niemieckiej marki. Auto jest dłuższe i szersze od poprzednika, odpowiednio, o 85 i 17 mm. Rozstaw osi zwiększył się o 30 mm, wysokość pozostała bez zmian. Kabina stała się zdecydowanie bardziej przestronna, a na tylnej kanapie ciasno będzie wyłącznie, gdy przedni fotel odsuniemy maksymalnie do tyłu. Niestety, wąski otwór drzwiowy i usytuowanie tylnej kanapy sprawiają, że zajęcie miejsca z tyłu wymaga sporej gimnastyki. Większy jest bagażnik - zamiast 330 ma 360 litrów. Po złożeniu oparcia tylnej kanapy jego objętość rośnie do 1200 l. Co ciekawe, zwiększenie wymiarów nie wpłynęło na wzrost masy, która, w stosunku do poprzedniego 118i, zmniejszyła się o 45 kg.

O tym, że siedzimy w BMW byłoby wiadomo nawet po zasłonięciu logo marki na kierownicy. Przed oczami znajdują się zegary z cyframi o charakterystycznej czcionce (większe na obrotomierzu, mniejsze na prędkościomierzu), podświetlone bursztynowym kolorem. Deska rozdzielcza, która nie wchodzi zbytnio w głąb kabiny, typowo dla samochodów z Monachium jest zwrócona w stronę kierowcy. Wręcz go oplata. Dzięki temu przełączniki są łatwo dostępne, a wyświetlacze komputera czy klimatyzacji - bardzo czytelne. Dużo dobrego można też powiedzieć o fotelach. Są dość twarde, ale wygodne i dobrze wyprofi lowane, dzięki czemu idealnie przytrzymują ciało w zakrętach. W wersji "sport" zadbano nawet o właściwe podparcie dla ud długonogich kierowców, co zapewnia wysuwana część siedziska.

Pozytywne odczucie jakości potęgują materiały wykończeniowe najwyższej próby. Tu nie ma miejsca na przypadek czy "taniochę". Tworzywa są miękkie, przyjemne w dotyku i nie odbijają światła w przedniej szybie. Przed oczami kierowcy, oprócz wspomnianych już czytelnych zegarów, znajduje się duży i bardzo czytelny 8,8-calowy wyświetlacz systemu informacyjno-rozrywkowego (dopłata 9755 zł). O przekaz muzyki na najwyższym poziomie może dbać sprzęt audio marki Harman/Kardon (dopłata 3267 zł).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | BMW 118i | test

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij