auto motor i sport poleca:

BMW 120d – Jeden na wszystkich

Poleć ten artykuł:

Pod względem konstrukcyjnym jest wyjątkowy i potrafi sprawić, że kierowca czuje się kimś wyjątkowym. BMW 120d to niewielkie auto z wielkim charakterem. Czy jest lepsze, niż zwyczajny kompakt?

BMW 120d Zobacz całą galerię

auto motor i sport 10/2004

Wizerunek marki krzepnie. A przecież docelową grupą nabywców "jedynki" jest setka najbogatszych Polaków. Tylko taki wniosek można wysnuć przeglądając cennik. Małe BMW ma być markową "ripostą" na Golfa i spółkę - tak przynajmniej jest na zachód od Odry, gdzie "1" jest o 10-20 procent droższa od Golfa. My idziemy przed szeregiem. U nas jest droższa o połowę.

Wielka szkoda, bo w skostniałym świecie coraz bardziej takich samych kompaktów "jedynka" to samochód z wielką ikrą. Wygląda jak na BMW przystało - jadowicie. Zadziorny pionowy przód, długa maska, charakterystyczne wklęsłości, kilka ostrych kantów, na bokach długie ostre krawędzie. Oryginalna, futurystyczna stylistyka na swój sposób wprowadza powiew świeżości. Podoba się czy nie, "jedynka" to jedno z tych aut, które trzeba zobaczyć na żywo, żeby wyrobić sobie zdanie.

Małe BMW jest skonstruowane zgodnie ze świętą zasadą, że przednie koła służą do skręcania, a tylne do napędzania. Tylny napęd to dla BMW manifest odrębności i już on sam sprawia, że wśród kompaktów BMW jest jedyne w swoim rodzaju. Układ kierowniczy jest całkowicie wolny od wpływów układu przeniesienia napędu. Kierownica nigdy nie daje się obracać zbyt lekko (nawet przy bardzo niskich prędkościach), zawsze stawiając akurat taki opór, że kierowca dokładnie wie, co się dzieje między przednimi kołami a asfaltem. Zawieszenie jest zestrojone dość sztywno, ale nierówności wybiera sprężyście i cicho. "Jedynka" ma fabrycznie montowane opony typu run-flat, które nawet jeśli mają negatywny wpływ na komfort jazdy, to jest on znikomy. Układ zawieszenia małego BMW ma natomiast awersję do kolein, na których auto nie może sobie znaleźć miejsca i potrafi nerwowo szarpać na prawo i lewo.

Na drodze, BMW 1 to maszynka do połykania zakrętów. Wolnych, średnich, szybkich - wszystko jedno, byle było ich jak najwięcej. Auto jest "przyklejone" do drogi jak pasy na jezdni, a kierunek jazdy zmienia bez zbędnych ruchów nadwozia. Podczas hamowania stabilne, niezwykle szybkie w reakcjach, a w chwilach przyspieszania "przysiada" w charakterystyczny dla tylnonapędowców sposób. Układ DSC (czyli ESP) można całkowicie wyłączyć, ale nawet wtedy niełatwo wyprowadzić małe BMW z równowagi, a w każdym razie trudno to uczynić na suchej nawierzchni. Zawieszenie jest znacznie "szybsze" niż silnik i bez problemu poradziłoby sobie ze znacznie większą mocą.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW 1 | 120d | hatchback | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij