auto motor i sport poleca:

BMW 120i oraz 120d - Patrz w serce

Poleć ten artykuł:

Wygląda jak BMW i jeździ jak BMW. Czy "jedynka" podbije serca klientów, sprawdzaliśmy na przykładzie wersji - 120i oraz 120d.

BMW 120i oraz 120d Zobacz całą galerię

auto motor i sport 8/2004

Przy kolacji, po oględzinach "jedynki", jeden z członków zarządu BMW powiedział mi, że "emocje nigdy nie liczą się ze względami praktycznymi." Rozmawialiśmy wówczas tylko o tym, co o aucie dało się stwierdzić bez uruchamiania silnika i wyjeżdżania na drogę. Na każdą krytyczną uwagę pod adresem najnowszego produktu BMW, była jedna odpowiedź - "rozmowę dokończymy jutro, jak już będziesz bogatszy o wrażenia z jazdy."

Lista niedoskonałości "jedynki" wydawała mi się dość bogata. Po pierwsze, przy długości 4,23 m i z rozstawem osi wynoszącym aż 2,66 m BMW serii 1 powinno być autem najbardziej wyrośniętym w gronie kompaktów. Owszem, jest, ale tylko na zewnątrz. Pod względem obszerności wnętrza, szczególnie z tyłu, plasuje się już co najwyżej w połowie stawki, nieznacznie górując jedynie nad autami reklamowanymi jako 2+2-miejscowe. Z przodu siedzi się jak najbardziej OK, a z tyłu - niech martwią się ci, którzy będą musieli podróżować właśnie tam.

Po drugie, zanim kierowca obdarzony sporym wzrostem znajdzie odpowiednią pozycję za kierownicą, trochę się musi zmęczyć. W każdym razie, cierpliwość zostaje nagrodzona. Musi jednak pogodzić się z faktem, że koło kierownicy będzie mu przysłaniało część zegarów.

Po trzecie, aby sprawdzić jakość materiału, z którego wykonano niektóre elementy - np. kieszenie na drzwiach - sam ze sobą rozpisałem konkurs. Moje pierwsze ja, nastawione do "jedynki" bardziej sceptycznie, optowało za porównaniem nawet do najtańszych wyrobów Daewoo. Moje drugie ja podpowiadało mi jednak, że BMW mierzy wyżej - w Fiata lub Renault. Tak czy inaczej, nie były to porównania nobilitujące nowy produkt BMW. Plebiscyt wygrało drugie ja. Szalę zwycięstwa na korzyść porównań z Renault przechyliła pojemność bagażnika BMW serii 1. Pojemność identyczna i tak samo przeciętna (330 l), jak w wypadku kompaktu Renault - Mégane.

Ponieważ pod tezą o wyższości emocji nad "szkiełkiem i okiem" podpisuję się oburącz, następnego dnia przystąpiłem do "jedynki" bez żadnych uprzedzeń. Na pierwszy ogień poszła 163- -konna wersja 120d, czyli najmocniejsza z mocniejszych. Minęło sporo czasu zanim fotel, w którym reguluje się wszystko, nawet szerokość oparcia, ustawiłem tak, że byłem z niego i z siebie zadowolony. Tyle tylko, że znaleźć to jedno jedyne ustawienie nie jest łatwo, ale warto szukać. Tak wygodnie jak w "jedynce" nie siedzi się za kierownicą żadnego z reprezentantów przednionapędowej masówki w klasie kompaktów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW 1 | 120i | 120d | hatchback | raport | test

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij