auto motor i sport poleca:

BMW 123d – Wszystko w jednym

Poleć ten artykuł:

Nieduże, kompaktowe coupé, tylny napęd, plus silnik Diesla osiągający ponad 100 KM z litra pojemności. BMW 123d coupé w teście.

Test BMW 123 d Zobacz całą galerię

Nietypowe - to chyba właściwe określenie. I takie, które pasuje do każdego BMW. Jeśli bowiem epoka Chrisa Bangle'a jako szefa stylistów BMW coś pokazała, to to, jak bardzo subiektywny w odbiorze jest wygląd auta. Pokazuje to też "jedynka" coupé. Charakterystyczne są świetne proporcje, pionowy przód, jadowite spojrzenie reflektorów, ostre, bazyliszkowate krawędzie po bokach, krótki tył i tylne lampy w kształcie litery L. Poza tym - każdy znajdzie, albo nie, coś dla siebie.

Pomijając drzwi bez ramek, z miejsca kierowcy coupé jest nie do odróżnienia od hatchbacka. Deska rozdzielcza identyczna, tak samo dobre są fotele (w wersji testowanej - opcjonalne tzw. sportowe za jedyne 2410 zł). Z przodu przestronnie, z tyłu ilość miejsca przeciętna, ale kompaktowe coupé BMW to pełnoprawne auto czteromiejscowe, a nie naciągane 2+2.

Największą techniczną nowością 123d coupé jest urządzenie pod maską. Czterem cylindrom zafundowano parę turbosprężarek pracujących analogicznie jak w większym "35d". W efekcie - dwulitrowy turbodiesel wydmuchuje 204 KM.

Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi, ale - pomijając wyczyn i tuning - jest to pierwszy seryjnie produkowany silnik Diesla osiągający ponad 100 KM z litra pojemności. Już od około 1300 obr/min jest dostępna potężna siła napędowa (ok. 300 Nm), a reakcje na gaz są praktycznie jak w silniku benzynowym. Moc jest rozwijana bardzo równomiernie aż do szlabanu przy 4900 obr/min. W zwykłych warunkach nie ma potrzeby wychylać się poza niskie obroty, ale kiedy ogarnia cię entuzjazm jazdy, w tym aucie będziesz zaganiał wskazówkę obrotomierza znacznie wyżej niż robiłbyś to w wypadku innych turbodiesli.

NA DWA GWIZDKI

Dwa litry, cztery cylindry i moc 204 KM. Oto kolejny po "35d" turbodiesel BMW wyposażony w dwie turbosprężarki. Silnik jest lekki (ma aluminiową skrzynię korbową) oraz wyposażony w układ common-rail trzeciej generacji (z piezowtryskiwaczami pracującymi przy ciśnieniu do 200 MPa). Ale gwoździem programu jest system Variable Twin Turbo, czyli doładowanie dwuzakresowe. O uzyskanie większej siły napędowej przy niższych obrotach dba tzw. "mała" turbosprężarka - do jej rozpędzenia wystarcza nieduża ilość spalin, czyli nawet dość słabe naciśnięcie gazu. W miarę wzrostu obrotów pałeczkę przejmuje "duże" turbo - dzięki temu dla kierowcy silnik jest bardziej elastyczny i uzyskuje wysoką moc. Jednostka "23d" standardowo otrzymuje filtr cząstek stałych. Jest też pierwszym ponad 200-konnym silnikiem, którego emisja dwutlenku węgla jest niższa niż 140 g/km.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW 1 | 123 d | Coupe | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij