auto motor i sport poleca:

BMW 645 Ci - Szósty zmysł

Poleć ten artykuł:

Oto coupé co się zowie. Potężne, z mocnym silnikiem, stylistycznie niezwykłe i piekielnie drogie. BMW 645 Ci to samochód działający na zmysły. Oto jego test.

BMW 645 Ci Zobacz całą galerię

auto motor i sport 3/2005

Coupé mają swoje stałe miejsce w historii automobilizmu. Można je znaleźć w każdej klasie aut - nawet wśród żałosnych Gogomobili z lat 50. była taka wersja nadwoziowa. Z tyłu autka z tamtych lat burczał sobie dwucylindrowy dwusuw o mocy 13,6 KM. Posiadacze tego samochodziku za wszelką cenę chcieli się różnić od całej masy właścicieli limuzyn, więc wykosztowali się właśnie na coupé. Ilość miejsca we wnętrzu nie była dla nich ważna.

Tak też pozostało do dzisiaj. Nawet w klasie samochodów luksusowych, w której - po wycofaniu "ósemki" w 1999 roku - BMW przedstawiło "szóstkę", powody, dla których klienci decydują się na zakup coupé bywają takie same jak przed laty. Wydając więcej pieniędzy, otrzymują mniej miejsca - ale o to chodzi, właściciel "szóstki" chce pokazać, że stać go na taki luksus.

Także na luksus ekstrawagancji. Świat stylistyki niemieckiej firmy - kreowany przez głównego projektanta, Chrisa Bangle'a - nie każdemu się podoba i wywołuje skrajne opinie. Nie inaczej jest z BMW 6. Oglądasz się za nim i albo ci się podoba, albo podoba ci się tylko z przodu. Jest sexy - twierdzi jedna z pań przyglądających się jego sylwetce, i nie zapomina dodać, że ma zgrabny tyłeczek. Z przodu natomiast - co widać w lusterkach wstecznych kierowców, których nie stać na wydanie 460 000 zł - w pełnym uśmiechu szczerzy się pysk rekina. A z boku? Po prostu linia samochodu sportowego w czystej postaci, potężnego i muskularnego. Cztery metry długości na coś takiego nie wystarczą, to oczywiste.

"Szóstka" mierzy 4,82 m, to dużo jak na samochód, w którym z tyłu pasażerowie ledwo są w stanie zmieścić głowę i nogi. Rozstaw osi - mniejszy o 11 cm niż w "piątce", na której podwoziu BMW 6 jest zbudowany - powoduje ciasnot ę, z jaką może się pogodzić tylko miłośnik coupé. Wielkością zaskakuje za to bagażnik ukryty pod masywną pokrywą i zaopatrzony w okienko pozwalające wsunąć długie przedmioty do wnętrza kabiny. Jego pojemność to 450 l - dużo, jak na samochód o liczbie miejsc 2+2.

Tak właśnie trzeba patrzeć na 645 Ci - nie jak na pełnowartościowe czteromiejscowe auto. Nawet z przodu, siedząc na dobrze wyprofilowanych fotelach, kierowca i pasażer nie dysponują nadmiarem przestrzeni. "Szóstka" jest szyta na miarę, jak dobry garnitur, widoczność do tyłu nie jest w niej najlepsza - ogranicza ją choćby tylna szyba umieszczona pod nadzwyczaj małym kątem. Do przodu widać lepiej. Trzeba jednak być koneserem chłodnego technicznego stylu, by znaleźć upodobanie w rzeczowej i ascetycznej urodzie wnętrza.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW 6 | 645 Ci | coupe | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij