auto motor i sport poleca:

BMW 750i - luksus na sportowo

Poleć ten artykuł:

Osiągi i dynamika kontra wygoda i komfort. A może jedno nie kłóci się z drugim? Jak z łączeniem wykluczających się cech radzi sobie supermocne i największe BMW? W teście 407 KM i ponad 5 metrów luksusu.

BMW 750i Zobacz całą galerię

Już mówi się o niej "siódemka" wszech czasów, chociaż jej sprzedaż dopiero się zaczęła. Jak dotąd, żaden sedan BMW nie był z przodu zawieszony na podwójnych wahaczach poprzecznych, a żaden model w ogóle nie jest "nosicielem" aż takiej ilości elektroniki. Elektroniki, która ma kierowcę wspierać w jeździe, ale nienachalnie. Od kierowcy zależy czy chce być przez nią prowadzony jak na smyczy, czy bierze ster w swoje ręce.

Już przy samym starcie widać, że z niektórych dobrodziejstw elektroniki lepiej nie rezygnować. Jeśli wyłączy się układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC) z kontrolą trakcji (DTC), moment obrotowy V-ósemki - wynoszący gigantyczne 600 Nm i dostępny już od 1750 obr/ min - siłę przyczepności szerokich tylnych opon do asfaltu w mgnieniu oka zamienia w dym. Gdy elektronika pozostanie na czatach, ciężar o masie 2 ton może mknąć z prędkością trzycyfrową po upływie 5,5 s. W sprincie do 100 km/h "zwyczajna" limuzyna 750i tylko o ułamki sekundy ustępuje "sportowcom" BMW spod znaku "M" (do setki M3 rozpędza się w 4,8 s, a M5 - w 4,7 s).

Prędkość maksymalna 750i i "emek" kończy się na ograniczonym elektroniką poziomie 250 km/h. Podczas rozpędzania auta 407-konna jednostka napędowa, która z maksymalnym momentem obrotowym nie rozstaje się aż do 4500 obr/min, przy każdej prędkości dysponuje tak ogromnym zapasem siły napędowej, że w każdej chwili "siódemka" jest gotowa wystrzelić do przodu, robiąc takie wrażenie jak przy gwałtownym ruszaniu z miejsca. Niezwykła lekkość i płynność ruchu potężnej "siódemki" to także zasługa znakomitej 6-stopniowej przekładni automatycznej, która zmienia biegi w tempie nieosiągalnym dla kierowcy.

Automat, podobnie jak amortyzatory, może działać w jednym z czterech trybów - comfort, normal, sport i sport+. Wraz ze zmianą siły tłumienia amortyzatorów w kierunku ustawienia sport+ wyostrzają się reakcje silnika na gaz, zauważalnie zmniejsza się siła wspomagania układu kierowniczego, a układ DSC przechodzi w stan coraz bardziej uśpiony, aż do całkowitej dezaktywacji włącznie (ustawienie nadwozia i układu jezdnego w trybach comfort, normal, sport i sport+ zależy od kierowcy i obsługuje się je poprzez system i-Drive). Swoją drogą, ciekawe dlaczego w takim aucie jak "siódemka" mowa o trybie sport czy sport+ zamiast comfort+ czy supercomfort? Czyżby najbardziej luksusowa limuzyna BMW miała się ścigać w kategoriach osiągi i precyzja prowadzenia zamiast w dziedzinie komfortu?

Zachowanie "siódemki" na drodze potwierdza to przypuszczenie. Zadziorny charakter testowanej "750" wyostrzają system minimalizujący przechyły nadwozia Dynamic Drive (dopłata 9 986 zł) i zintegrowany, aktywny układ kierowniczy (dopłata 7 405 zł), w którym skrętne są także tylne koła (maksymalny kąt skrętu wynosi zaledwie 3O). W czasie manewrowania i podczas jazdy w mieście tylne koła skręcają się przeciwnie do skrętu kół przednich, co zdecydowanie poprawia zwrotność auta, mierzącego ponad 5 m długości. Średnica zawracania BMW 750i, wynosząca 11,6 m w prawo i o 10 cm więcej w lewo, jest o około 0,5 m mniejsza niż wielu krótszych samochodów. Podczas jazdy autostradą tylne koła skręcają się w tym samym kierunku co przednie, dzięki czemu wzrasta stabilność auta w czasie np. zmiany pasa ruchu.

Zero wibracji!

Nie tylko podczas pracy, ale również w czasie uruchamiania i wyłączania, wibracje V-ósemki są tak niewielkie, że w kabinie w ogóle nieodczuwalne. W czasie "odpalania" jednostki napędowej kieliszek ustawiony bezpośrednio na silniku nawet nie drgnął.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW | 750i | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij