auto motor i sport poleca:

BMW X3 - Kim jest X?

Poleć ten artykuł:

BMW X3 chce udowodnić, że jest jedynym w swoim rodzaju dynamicznym autem z napędem na cztery koła - dobrym do zabaw na drodze i poza nią.

BMW X3 Zobacz całą galerię

Producenci samochodów cieszą się dziś najbardziej, gdy uda im się wynaleźć jakąś niszę rynkową, w której nie zagnieździł się jeszcze żaden konkurent. X3 ma być właśnie takim samochodem, o którym nikt wcześniej nie pomyślał, że warto by go stworzyć. Pierwsze wpadło na to BMW i dlatego może nazywać swojego X3 bezkonkurencyjnym. I zdaje się, że Bawarczycy nie są dalecy od prawdy. Bo też wszystkie inne rekreacyjne auta z napędem 4x4, jakie znajdują się na rynku są albo za duże, albo za słabe, albo obciążone tyloma kompromisami, że trudno porównywać je z nowym BMW.

Przyjrzyjmy się owym kompromisom: BMW plasuje swoje nowe auto w klasie SAV - czyli Sport Activity Vehicle. Skojarzenie ze znaną klasą SUV (Sport Utility Vehicle) jest oczywiste, a różnica między tymi kategoriami tak niewielka, że wymaga natychmiastowego wyjaśnienia.

SAV i SUV w zasadzie oferują to samo - posiadacze takich samochodów mają mieć dzięki nim wspaniałą zabawę w czasie wolnym i docierać do celu, nawet gdy ten znajduje się daleko od utwardzonych dróg. To drugie możliwe jest dzięki napędowi na cztery koła, który mają auta z obydwu grup.

Różnica między SAV i SUV polega na tym, że X3 na zwykłej drodze jest tak samo dynamiczne jak sportowe kombi, podczas gdy standardowe SUV-y, zdaniem BMW, są o wiele bardziej ociężałe i pod względem prowadzenia w znacznym stopniu przypominają terenówki.

Tymczasem w teren, według badań BMW, wyruszają tylko miłośnicy prawdziwych offroaderów. 98% posiadaczy BMW 5 nie fatygowało nigdy swojego czteronapędowca poza zwykłą drogę. Gdyby spróbowali, sami zdziwiliby się jak daleko taką "X5" można zajechać, bo w odnowionym właśnie modelu X5 instaluje się układ napędu na cztery koła X-Drive, w który wyposażono także najnowszego X3.

Centralnym punktem układu przeniesienia napędu jest skonstruowana przez Magna Steyr w Austrii, specjalnie dla BMW, przekładnia rozdzielająca moment napędowy na obie osie. Na drodze o dobrej przyczepności X3 wykorzystuje stały napęd na cztery koła, w którym osie przednia i tylna są napędzane w takim samym stopniu.

Gdy na którejś z osi wystąpi utrata przyczepności, elektryczny silnik załączy sprzęgło lamelowe, pozwalając w ten sposób odzyskać osi przyczepność dzięki dodatkowemu momentowi napędowemu przekazanemu na oś mającą lepszą przyczepność. Jednocześnie buksujące koła są przyhamowywane.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 170 100 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW X3 | terenówka | raport | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij