auto motor i sport poleca:

BMW X3 – Sportowiec mimo woli

Poleć ten artykuł:

Miała być kolejna pseudoterenówka, a jest auto sportowe. BMW X3 najlepiej czuje się albo na asfaltowych górskich serpentynach, albo na najdroższej ulicy w mieście. Do brudnej roboty niezbyt się nadaje.

BMW X3 Zobacz całą galerię

W niemal wszystkich folderach reklamowych traktujących o nowych samochodach pojawia się stwierdzenie, że oto na rynku debiutuje auto absolutnie niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, wyznaczające nowe trendy. Tak o modelu X3 mówi również BMW. Wyjątkowo, można się z tą opinią zgodzić. "X3" nie jest jednak żadnym SAV-em (Sport Activity Vehicle), jak życzyłoby sobie tego BMW, ale - po prostu - kolejnym, klasycznym BMW. Czyli autem od urodzenia i z natury sportowym, tyle że znacznie wyższym niż inne.

Jakie zatem jest najwyższe sportowe BMW? Fakt, że nie wyposażono go ani w reduktor, ani w ręcznie załączane blokady wszystkich mechanizmów różnicowych nie oznacza jeszcze, że nie ma ono z autami terenowymi nic wspólnego. Ma przecież całkiem bojowy wygląd. Oprócz niego za przydatnością "X3" w terenie przemawia również napęd na wszystkie koła, spory prześwit, który wynosi 20 cm oraz układ kontroli jazdy ze wzniesień. Mimo terenowych atrybutów, w terenie ani auto, ani kierowca nie będą czuć się jednak tak dobrze, jak na drogach utwardzonych. Im bardziej krętych, tym lepiej.

Na drodze BMW X3 zachowuje się bowiem niczym zwykła "trójka" - odznacza się precyzyjnym układem kierowniczym i trzyma się drogi jak przyklejone. Ponadto, dzięki napędowi na wszystkie koła, zaskakuje trakcją. Bardzo dobrą nie tylko na suchym asfalcie, ale przede wszystkim na śliskiej nawierzchni.

Podobieństw między "X3" a "trójką" jest zresztą więcej. Nie tylko pod względem wymiarów zewnętrznych i pojemności przedziału bagażowego (szczególnie, gdy porównać X3 z "trójką" w wersji Touring). Podobieństwo to jednak ujawnia się przede wszystkim przy analizie wyników testów sprawnościowych. Slalom czy test łosia BMW X3 pokonuje bowiem nie tylko z gracją limuzyny, ale nawet z niemal takimi samymi prędkościami, z jakimi zalicza je zwykła "trójka".

Osiągi BMW X3 - wyposażonego w znakomity silnik, najlepszy na świecie w swojej kategorii - również są niczego sobie (kolejny argument, aby nie zbaczać w teren). Od 0 do 100 km/h auto, które waży ponad 1800 kg przyspiesza w 7,8 s. Nie mniejsze wrażenie na kierowcy robi równie ż elastyczność BMW X3 3.0i na poszczególnych biegach, których jest aż sześć. Z 60 km/h do 100 km/h na IV biegu 231-konne auto przyspiesza w 8,3 s. Na piątce manewr ten trwa o niecałe 3 s dłużej, natomiast na VI biegu - już blisko 15 s. Pozytywne wibracje towarzyszą także hamowaniu. Z prędkości 100 km/h, przy nierozgrzanych hamulcach, obciążona "X3" na zatrzymanie się potrzebuje tylko 40 m.

Jako bardziej limuzyna niż samochód terenowy BMW X3 daje się poznać jeszcze zanim uruchomi się silnik i wyruszy w trasę. Do wysokiego auta wsiada się - owszem - wygodniej, bo fotel jest umieszczony wyżej niż w modelach serii 3, 5 i 7, ale znajduje się nisko nad podłogą, co już daje do myślenia. Po ustawieniu wygodnego fotela w odpowiedniej pozycji - w testowanym egzemplarzu ułatwiała to elektryczna regulacja (dopłata około 6 700 zł) - okazuje się, że za kierownicą BMW X3 siedzi się niemal tak samo jak za kierownicą zwykłej "trójki".

Reszta również wygląda znajomo, gdyż jest utrzymana w tradycyjnym dla aut marki BMW kształcie, a nie w stylu znanym z "5" czy z "7". Na tablicy rozdzielczej "X3" znajdują się najzwyczajniejsze - rzeczowo opisane i poukładane - przyciski, a nie wielofunkcyjny dżojstik, który w BMW serii 5 i 7 służy do obsługi rozbudowanego i zawiłego systemu iDrive. Fakt, że w modelu X3 BMW z niego zrezygnowało nie jest wadą.

Znacząco od "trójki" BMW X3 różni się jedynie komfortem jazdy i podróżowania. Sporą ilością miejsca cieszyć mogą się nie tylko kierowca i jego najbliższy pasażer, ale także osoby podróżujące z tyłu. Niski poziom hałasu oraz zawieszenie, które dobrze tłumi nierówności dopełnia wizerunku auta wygodnego nie tylko na co dzień, ale zwłaszcza na długie podróże.

Jak na prawdziwe BMW przystało, niewiele jest powodów, aby rozczarować się "X3".

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Tomasz Jaźwiński

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 170 100 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: BMW X3 | terenówka | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij