auto motor i sport poleca:

BMW i3 kontra Audi A3 e-tron: Drogo, żeby tanio

Poleć ten artykuł:

BMW i3 oraz Audi A3 e-tron - obydwa mają po dwa silniki – po jednym spalinowym i jednym elektrycznym, ale Audi jest hybrydą plug-in, a BMW „autem elektrycznym o zwiększonym zasięgu”. Sprawdzamy, który z pomysłów na ekologiczne auto okazuje się lepszy na co dzień – w mieście i poza nim.  

BMW i3 kontra Audi A3 e-tron Zobacz całą galerię

Czym różni się hybryda od auta elektrycznego o zwiększonym zasięgu? Tym, że w pierwszym przypadku obydwa silniki wykorzystuje się do napędzania kół, w drugim natomiast, koła napędza wyłącznie silnik elektryczny, a spalinowy (napędzając prądnicę) tylko wytwarza dla niego prąd. Który silnik do czego służy nie jest jednak tak istotne – ważne, które z tych rozwiązań okazuje się bardziej praktyczne. Jak to w przyrodzie bywa – odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna. Wszystko zależy od potrzeb kierowcy.

A3: Maksymalnie uniwersalne
Odróżnienie E-trona od zwykłego Audi A3 to spore wyzwanie. Zaprojektowano go tak, by wyglądał jak jego spalinowi bracia, co podkreśla, że to po prostu kolejna wersja A3, tak normalna, jak te napędzane silnikami benzynowymi i Diesla. Do sprawdzonych rozwiązań – podwozia opracowanego w oparciu o modułową platformę MQB, niezbyt przestronnej kabiny i niewielkiego, turbodoładowanego silnika – dołożono 300 kg elektryki. Jednostkę elektryczną wciśnięto między koło zamachowe i skrzynię biegów, akumulatory trafiły pod tylną kanapę w miejsce zbiornika paliwa, a ten – do bagażnika, zmniejszając jego pojemność o 100 l. Ładowanie (z domowego gniazdka) zestawu akumulatorów trwa około czterech godzin.

E-tron „na samym prądzie” rozpędza się aż do 130 km/h

Po odłączeniu przewodu od gniazda znajdującego się w osłonie chłodnicy samochód może bezgłośnie ruszać w drogę. I wciąż bezgłośnie będzie się rozpędzać aż do 130 km/h i – zależnie od prędkości, temperatury zewnętrznej i temperamentu kierowcy – przejedzie około 40 km. Gdy prąd w akumulatorach jest już na wyczerpaniu, do głosu dochodzi silnik spalinowy – przejmuje napędzanie przednich kół, a akumulatory powoli doładowują się, np. odzyskując energię wytwarzaną podczas pracy układu hamulcowego. Jeśli więc do pracy masz blisko, a w garażu gniazdko, E-tronem możesz jeździć tylko „na prądzie”.

Gniazdo do ładowania akumulatora ukryto pod znakiem Audi w przedniej części nadwozia
Komputer pokładowy pokazuje wspólny zasięg na energii elektrycznej i silniku spalinowym albo tylko ten „na prądzie”. Gdy auto porusza się bez użycia silnika TSI, koła oplata zielona strzałka. Kable do ładowania ograniczają przestrzeń bagażową – przygotowano na nie wielką torbę.
   

Jeżeli limit 40 km dziennie jest dla Ciebie za mały, to też nie kłopot, bo benzynowy TSI będzie napędzać koła przez kolejne 500 km, a 40-litrowy zbiornik paliwa sprawi, że nie będziesz musiał często wizytować stacji benzynowych. Całość działa świetnie, a E-tron okazuje się tak samo praktyczny jak każdy inny kompakt. No, może poza bagażnikiem, który nie dość, że ma tylko 280 l, to jeszcze jego sporą część zajmuje torba do przechowywania przewodów do ładowania akumulatorów.

Drugim mankamentem jest znacznie zwiększona masa pojazdu, choć tak naprawdę dodatkowe kilogramy poczujesz dopiero zaganiając Sportbacka do ciężkiej pracy na drodze usianej zakrętami. Wiraże, przez które zwykłe A3 przeskakuje szybko i bezboleśnie, dla dociążonego E-trona są większym wyzwaniem, auto nie chce się prowadzić równie precyzyjnie, a nadwozie mocniej się przechyla na boki. Do tego przyzwyczajenia wymaga praca układu hamulcowego – po odjęciu gazu Audi zdecydowanie zwalnia i zaczyna pobierać energię do ładowania akumulatorów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w szybkich zakrętach E-tron radzi sobie wciąż o wiele lepiej niż i3. Wyższy i węższy maluch BMW, do tego posadzony na wąskich oponkach, szybciej mówi pas, a do akcji wkracza układ ESC, zapobiegając utracie przyczepności.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 174 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test porównawczy | BMW i3 | Audi A3 e-tron

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (1)

alek, 12 lipca 2015, 19:56

Jestem ciekaw ile takich samochodów śmiga po naszych drogach. W jaki sposób one są ładowane?
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij