auto motor i sport poleca:

Berlingo, C4 Picasso - nazwisko nie ma znaczenia

Poleć ten artykuł:

Berlingo kontra Picasso - wdzięczne pudło mocno przeszklonego auta osobowego, które występuje również w wersji blaszanego dostawczaka, przeciwko jeszcze bardziej przeszklonemu, wyłącznie osobowemu tradycyjnemu vanowi.

Citroen Berlingo i Citroen C4 Picasso Zobacz całą galerię

Trudno uwierzyć, że powstały na tej samej płycie podłogowej, o czym świadczą identyczny rozstaw osi i zbliżona szerokość nadwozia.

Chociaż Berlingo jest o 9 cm krótsze, to ono rządzi w testowych kategoriach, takich jak poczucie przestronności oraz ilość miejsca we wnętrzu. Zasługa w tym nie tyle większej o niemal 20 cm wysokości nadwozia, ale przede wszystkim pudełkowatego kształtu kabiny, która do maksimum wykorzystuje rozmiary płyty podłogowej. Dzięki temu Berlingo oferuje więcej miejsca dla pasażerów, z których każdy - tak jak w vanie C4 Picasso - ma do dyspozycji osobny, wygodny fotel. Mimo że tylne fotele Berlingo nie mają wzdłużnej regulacji, i tak o wiele więcej miejsca na nogi mają osoby podróżujące z tyłu właśnie nim. Dostęp do drugiego rzędu foteli (przez przesuwane boczne drzwi) jest o niebo wygodniejszy niż do C4 Picasso, w którym tylne drzwi otwierają się tradycyjnie. I to nie tylko na parkingu, między ciasno zaparkowanymi autami. W Berlingo łatwiej usadowić małe dziecko w foteliku, łatwiej też wsiąść i wysiąść starszym osobom.

Rodzinny van przegrywa z dostawczym Berlingo, "zaadaptowanym" do celów osobowych, nawet liczbą schowków, nie mówiąc już o pojemności bagażnika, która w Berlingo jest większa od pojemności bagażnika C4 Picasso także wtedy, gdy fotele drugiego rzędu w C4 przesunie się maksymalnie w przód (praktycznie, auto zmienia się wtedy w dwuosobowe). Z wyjątkiem kurtyn powietrznych, których w Berlingo nie można mieć nawet za dopłatą, pod względem wyposażenia klasyczny van Citroëna góruje nad kombivanem tylko nieznacznie. Podobnie jest z osiągami i właściwościami jezdnymi. Berlingo prowadzi się pewnie, jak przystało na samochód osobowy. C4 Picasso przewyższa Berlingo jedynie komfortem podróżowania. Van subtelniej reaguje na nierówności i zapewnia lepszą izolację akustyczną, tak szumów powietrza, jak i odgłosów mechanicznych. Jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza też jest nieco lepsza.

Za to w codziennym użytkowaniu Berlingo okazuje się łatwiejsze od Picasso, bo gwarantuje jeszcze lepszą widoczność i... kończy się zaraz za tylną szybą, co ułatwia parkowanie.

Vany nie są najbardziej uniwersalne

Przesuwane drzwi tylko z jednej lub z obu stron auta, pokrywa bagażnika jedno- lub dwuczęściowa i otwierana do góry lub na boki, dodatkowe schowki pod sufi tem lub uchwyty nad bocznymi drzwiami - możliwości zabudowy nadwozia kombivanów (np. Berlingo) i wykorzystania ich wnętrza są znacznie bogatsze niż w wypadku vanów (np. C4 Picasso). Vany występują jako samochody wyłącznie pięciodrzwiowe, z drzwiami w drugim rzędzie otwieranymi tradycyjnie lub przesuwanymi i z tylną klapą zawsze podnoszoną do góry. Z wyjątkiem Mazdy 5, małe vany mają drzwi boczne otwierane tradycyjnie. Nieliczne z vanów można jedynie wyposażyć w niezależnie otwieraną szybę w pokrywie bagażnika.

Teksty: Maciej Ziemek,
Zdjęcia: Paweł Łapot

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 56 690 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | Berlingo | C4 | Picasso | test

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij