auto motor i sport poleca:

Bicie rekordu prędkości – rozsądkowi wbrew

Poleć ten artykuł:

Który najlepiej trzyma się asfaltu, więc pokona zakręty najszybciej? Który rozwinie największą prędkość na 12-kilometrowym torze? Do testu stają BMW Alpina B5, Bentley Continental Supersports, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Gallardo Superleggera, Mercedes SLS AMG i Porsche 911 GT2 RS.

BMW, Alpina B5, Bentley, Continental Supersports, Ferrari, 458 Italia, Lamborghini, Gallardo Superleggera, Mercedes, SLS AMG, Porsche, 911 GT2 RS Zobacz całą galerię

Czy pijąc 30-letnią whisky martwisz się, że jutro będziesz miał kaca? A gdy pochłaniasz stek zastanawiasz się jak bardzo podniesie ci się poziom cholesterolu? Mknąc zaś supersportowym autem myślisz o ustaleniach ostatniej konferencji klimatycznej w sprawie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla? Jeśli tak, to lektura kolejnych stron może cię trochę zmartwić. Jeśli jednak czujesz przyjemny dreszcz na samą myśl o dźwiękach jakie wydają wysokoobrotowe silniki-potwory, to witamy przy lekturze mocno niepolitycznego tekstu o najszybszych samochodach świata. Oto na liczącym 12,4 km owalnym torze, we włoskiej miejscowości Nardo, spotyka się coś w rodzaju Formuły 1 aut seryjnych, by przekonać się, które i o ile potrafi przekroczyć prędkość 300 km/h oraz zawalczyć o dziesiąte części sekundy przejeżdżając na czas mniejszy tor najeżony zakrętami. W sumie na starcie 52 cylindry i jedno pragnienie - być najszybszym.

W Apulii gorące lato. Na plażach królują belle ragazze w skąpych strojach, a na rozpalonym asfalcie na nadejście nocy czeka sześć belle macchine. Po zachodzie słońca jest chłodniej, a właśnie tego potrzebuje łącznie 3468 mechanicznych koni, żeby w pełni rozwinąć swoją moc. Chłodne powietrze lepiej wypełnia cylindry, a przecież w tym wyścigu każdy koń będzie pędził pełnym galopem.

Jako pierwszy na asfalt o temperaturze 35 stopni wskakuje cavallino ze stajni Ferrari - zwierzę o ognistym temperamencie, z 570-konnym V8. Gdy jedną po drugiej otwiera przepustnice swych potrójnych kolektorów ssących i wypełnia je po kolei świeżym powietrzem - prycha, rży i sapie jakby był w drodze do rzeźni. Ale te diabelskie dźwięki mogą zmylić. Ferrari 458 Italia i wyczynowy tor zlewają się w jedno, auto przyjmuje na swe amortyzatory o zmiennej sile tłumienia nawet najmocniejsze ciosy, podczas gdy dwa sprzęgła delikatnie jak pianka z cappuccino podsuwają kolejne biegi. Ferrari wręcz zapiera dech swojemu kierowcy tą niebywałą mieszanką spokoju i niewiarygodnej wręcz prędkości - na liczniku 330,5 km/h. Co na to Porsche?

Niemcy traktują swojego pupila batem - GT2 RS z jeszcze wydajniejszymi chłodnicami powietrza doładowującego potrafi wycisnąć z boksera turbo o pojemności ledwie 3,6 l aż 620 KM. W środku mała demolka - nie ma tylnych foteli, brak klimatyzacji, radia, szyby tylna i boczne są z pleksi, a maska silnika z włókna węglowego. Porsche schudło o 70 kg, teraz jeden koń mechaniczny musi uciągnąć 2,33 kg. Dzięki temu GT2, jak 458 Italia, pędzi z siłą huraganu osiągając w ciągu 10,4 sekundy prędkość 200 km/h, od 300 km/h na kierownicy pojawiają się delikatne uderzenia, pofałdowania nawierzchni (inaczej niż w Ferrari) czuć coraz mocniej, a sterowany GPS-em przyrząd pomiarowy zatrzymuje się dokładnie na 329,99 km/h i ani drgnie. Inżynier Porsche Uwe Braun uśmiecha się ironicznie: "No jasne, zdławiliśmy mu silnik".


Badanie dynamiki jazdy
Wymagający krótszy tor w Nardo, służący do testowania poręczności i osiągów szybkich samochodów, obnaża wszelkie słabości w zakresie dynamiki jazdy. Na potrzeby sprawdzianu przeprowadzonego przez "auto motor i sport" wybrano różne warianty tego toru. Np. do zmierzenia czasu okrążenia - wersję o długości 2,8 km, aby uzyskać wartości powtarzalne i przy pierwszym, od razu mierzonym przejeździe nie narażać na szwank opon pędzących po asfalcie rozgrzanym do 50 stopni C. Po długiej prostej startowej zaczyna się prawdziwe wyzwanie dla hamulców - następujące po sobie ciasne i szerokie zakręty. Aby testowane samochody poddać jeszcze ocenie subiektywnej, zaaplikowano im przejazd na trasie liczącej 6,7 km. Ten wariant toru obok pierwszego nadzwyczaj szybkiego lewego zakrętu miał dla kierowców i ich maszyn jeszcze inne niespodzianki - podjazdy i hopki wymagające od samochodów świetnej trakcji i przyczepności oraz doskonale zestrojonego zawieszenia.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 482 030 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: rekord prędkości | BMW | Alpina B5 | Bentley | Continental Supersports | Ferrari | 458 Italia | Lamborghini | Gallardo Superleggera | Mercedes | SLS AMG | Porsche | 911 GT2 RS

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij