auto motor i sport poleca:

Blisko, coraz bliżej - Alfa Romeo 159

Poleć ten artykuł:

Teoretycznie, żeby była w pełni sportowym autem brakuje jej napędu na tylne koła lub 4x4. W praktyce, nic sobie z tego nie robi i jeździ jak samochód tylnonapędowy. Oto Alfa Romeo 159.

Test Alfy Romeo Zobacz całą galerię

Jeżeli ktoś lubi chwalić się znajomym, jak dużo toreb mieści bagażnik jego samochodu lub jak komfortowo podróżuje się jego autem w pięć osób, może dalej nie czytać. Kogoś takiego nie zainteresuje samochód o najmniejszym w klasie bagażniku (o pojemności zaledwie 405 litrów), oferujący - co najwyżej - przeciętną ilość miejsca dla pasażerów z tyłu. Tym bardziej, gdy za takie auto trzeba zapłacić o ponad 50 tys. zł więcej niż za samochody, które takowych "braków" nie mają. Zanim jednak drogi czytelniku stwierdzisz, że Alfa Romeo 159 to samochód z pewnością nie dla ciebie, wiedz, że za kierownicą niewielu aut będziesz czuł się tak znakomicie. Bo dla konstruktorów Alfy Romeo 159 najważniejszy byłeś ty - kierowca - oraz to, co będziesz odczuwał w czasie jazdy.

A doznań jest bez liku. Nie tylko tych estetycznych. Do tego, że "159" jest po prostu piękna nie trzeba nikogo przekonywać. Zauważa ją każdy, chociaż z trochę innego powodu niż Porsche. Alfa nie kole w oczy, ona wpada w oko. Rozkoszować się można także wnętrzem. Fotel, kierownica, układ zegarów - wszystko zostało zaprojektowane z myślą o kierowcy. Na przednich fotelach siedzi się wygodnie i pewnie - siedzisko jest długie i twarde, a oparcie dobrze trzyma na boki, miejsca na wyprostowanie nóg nie brakuje. Trzyramienna, pokryta skórą kierownica świetnie leży w dłoniach, a jej niecałe 2,5 obrotu wystarcza, aby zmienić skrajne położenie kół od lewej do prawej strony. Dwa duże zegary zza kierownicy i trzy mniejsze na konsoli środkowej - "patrzą" tylko na kierowcę. Celowo schowano je głęboko, żeby nie były narażone na zazdrosne spojrzenia pasażerów.

Zazdrosne, bo każdy chciał- by siedzieć tam skąd zegary dobrze widać, co pozwala delektować się ich wyglądem - jak i z bardziej praktycznych powodów. Po prostu, na tylnej kanapie jest ciasno. Miejsca na nogi jest tam pod dostatkiem jedynie dla osób o wzroście do 170 centymetrów i tylko wtedy, gdy przednie fotele okupują pasażerowie o podobnym wzroście. Sama kanapa jest ukształtowana wygodnie, siedzisko zapewnia podparcie ud na całej długości, a mocno wyprofilowane oparcie dokładnie otula plecy, ale jedynie dwojga pasażerów.

W czasie jazdy każdy jeszcze bardziej chce być na miejscu kierowcy. Prowadzący i "maszyna" tworzą świetnie zgrany tandem, co budzi u pasażerów zazdrość. Bezpośredni układ kierowniczy i wspomaganie, które daje znakomite poczucie kontaktu kół z nawierzchnią, zapewniają pełną kontrolę nad samochodem, ale kierownicy nie można obrócić jednym palcem. Precyzyjny mechanizm zmiany biegów pozwala włączać kolejne przełożenia bardzo szybko i pewnie, chociaż towarzyszy temu pewien opór. Przyjemny opór. Widok zza kierownicy Alfy Romeo 159 nie jest najlepszy - sporą część "świata" przysłaniają szerokie słupki (szczególnie środkowy i tylny), a średnicą zawracania nowa "159" może rywalizować z autobusami.

Tagi: Alfa Romeo | 159 | sedan | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij