auto motor i sport poleca:

Brilliance Zhonghua M1 - Brylantowe auto

Poleć ten artykuł:

Brilliance Zhonghua M1 Zobacz całą galerię

Blisko pięciometrowa limuzyna z dwulitrowym silnikiem Mitsubishi i kilkoma dodatkami za jedyne 15 000 euro. Coś jakby rzadki brylant. A w każdym razie Brilliance Zhonghua M1.

Nazwa niewiele wam mówi? Nic dziwnego. Oto pierwszy chiński samochód, jaki będzie sprzedawany na Starym Kontynencie. Parkietowy debiut Brilliance Zhonghua ma już za sobą - wydarzenie miało miejsce na salonie w Lipsku 1 kwietnia. I nie był to żart, jak podkreślał wiceprezes Brilliance - Chi Ye. "To nie prima aprilis. Wprowadzamy ten samochód na niemiecki rynek". Jak zapowiada firma z Shenyang, rynkowy debiut modelu nastąpi już jesienią.

Jak zwykle nie czekamy, aż pierwsze egzemplarze wyjadą na ulice. Dzięki pomocy kolegów z chińskiego "auto motor i sport" mieliśmy okazję zaznajomić się z Zhonghua na ulicach Pekinu już teraz.

Nazwę modelu wymawia się "zongua" i oznacza ona po prostu "Chiny". Po krótkiej lekcji językowej wsiadam do samochodu, który przechodzi test długodystansowy. Towarzyszy mi jeden z chińskich kolegów, który odgrywa rolę żywego systemu nawigacji. Drogowskazy pisane tzw. krzaczkami nieco utrudniają poruszanie się po drogach tego pięknego kraju.

Z zewnątrz auto nie wygląda jakoś specjalnie źle, i w sumie nic dziwnego, bo stylizowano je w biurach Giugiaro. Duża osłona chłodnicy, reflektory o modnych kształtach, mocno zaznaczona, wznosząca się ku tyłowi linia boczna oraz stylowy tył są bardzo współczesne. Wrażenie to pogłębia się, gdy zajrzymy do przedziału pasażerskiego. Nawet jeśli tworzywa i wykonanie nie są najlepsze, całość wygląda sympatycznie. Na desce rozdzielczej dominują jasne i miękkie tworzywa oraz proste kształty, a rozmieszczenie elementów obsługi jest dobrze przemyślane. Chromowane klamki i drewniane wstawki to tylko przeciętne imitacje, ale już welurowa tapicerka jest bardzo dobrej jakości. Fotel kierowcy można regulować we wszystkich kierunkach i jest on wygodny, chociaż ma krótkie siedzisko. Niezły jest też zestaw dodatków. Dwie poduszki i układ ABS, centralny zamek, elektrycznie opuszczane szyby i regulowane lusterka oraz automatyczna klimatyzacja z jednej strony nie są niczym nadzwyczajnym jak na tę klasę aut, ale z drugiej strony świadczą o nadążaniu za europejskimi standardami.

TERAZ CHINY

Gdy 40 lat temu pierwsze japońskie samochody trafiły do Europy, wzbudzały jedynie uśmieszek lekceważenia. Podobnie było z pierwszymi "koreańczykami". Dziś nikt się z nich nie śmieje - Toyota jest drugim producentem aut na świecie, a Hyundai siódmym. Ta nauczka sprawiła, że pojawiające się auta z Chin są traktowane poważniej. Wiele chińskich firm współpracuje z europejskimi - np. FAW (First Auto Works) z Audi, Shanghai Automotive Industry z VW, a Brilliance z BMW. Importem SUV-ów Jiangling zajmuje się holenderski Bijvelds, a prototypy dla Chińczyków z Hafei i Chery opracowuje Pininfarina. Chery, jako pierwszy ze 120 chińskich producentów aut, zamierza uruchomić produkcję w Europie (w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej).

Tagi: Brilliance | Zhonghua M1 | limuzyna | raport | test

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij