auto motor i sport poleca:

C3 Picasso i Roomster – randka w ciemno

Poleć ten artykuł:

Citroen C3 Picasso i Skoda Roomster Zobacz całą galerię

Wielkość nie ma znaczenia. Wysokie, inteligentne, pracowite i bez nałogów - tak w teleturnieju mogłyby się reklamować Citroën C3 Picasso i Skoda Roomster. Samochody mniej napuszone niż poważne vany, ale też wiele potrafiące.

Podchodzisz do samochodu, chwytasz za pokaźnych rozmiarów klamkę, otwierasz spore drzwi i już jesteś w środku, nawet nie wiesz kiedy. Komfortowo, bez składania się jak scyzoryk i bez zbędnej gimnastyki zasiadasz w wygodnym fotelu. Pod względem dostępu do wnętrza C3 Picasso i Roomster oferują komfort z innej planety w porównaniu z tym, co tradycyjnie potrafią małe auta . Tak samo jest z dostępem do tylnej kanapy, gdzie z reguły wsiada się znacznie trudniej niż na przednie fotele. W Roomsterze z tyłu łatwiej nawet zająć miejsce niż z przodu, bo tylne drzwi są o kilkanaście centymetrów wyższe niż przednie, więc mniej trzeba się schylać, a kanapa znajduje się nieco wyżej niż fotele.

Zwyczajne małe auta, od Fiata Grande Punto aż po VW Polo, na parkingu zajmują niecałe siedem metrów kwadratowych powierzchni. Samochody takie w miarę wygodne podróżowanie zapewniają dwóm osobom, z trudem mieszczą kolejne dwie, ich bagażnik liczy maksymalnie do 350 l pojemności, a możliwości aranżacji wnętrza są mocno ograniczone. Pod względem miejsca potrzebnego na parkingu, najnowszy członek rodziny Picasso i Roomster zajmują dokładnie tyle samo powierzchni. Z tą różnicą, że nimi tak samo wygodnie mogą podróżować nawet cztery dorosłe osoby, ich bagażnik może liczyć 500 l (Citroën), a nawet 530 l (Skoda), a ilością sposobów na zagospodarowanie wnętrza dorównują samochodom najbardziej wszechstronnym z wszechstronnych, czyli vanom. Jak to możliwe?

Siła C3 Picasso i Roomstera tkwi w konstrukcji nadwozia, nastawionej na maksymalną objętość kabiny przy minimalnych wymiarach zewnętrznych auta. Ponieważ jego długość, szerokość i rozstaw osi wyznacza płyta podłogowa (z reguły zapożyczona z małego samochodu), konstruktorzy w miarę dowolnie mogą "grać" jedynie wysokością. I grają, windując wysokość małych vanów do prawie 1,7 m. O 20 cm większa wysokość nadwozia niż w wypadku zwyczajnych maluchów pozwala umieścić przednie fotele bliżej przedniej osi i wyżej. Z tyłu pozostaje wtedy więcej miejsca na nogi, a wyższy bagażnik automatycznie zyskuje na pojemności. Sporą wysokość aut w rodzaju C3 Picasso i Roomstera przeklinają styliści i spece od aerodynamiki. Przy takich proporcjach wysokości do szerokości i długości auta ciężko stworzyć dzieło sztuki, chociaż najnowsze Picasso pokazuje, że nawet takie auta mogą być ładne i potrafią przyciągać spojrzenia. Z kolei, inżynierowie muszą się nieźle nagłówkować, jak zminimalizować opory ruchu czegoś, co tnie powietrze z gracją piętrowego autobusu.

LEPIEJ NA ŚRODKU

Zegary. Umieszczenie ich dalej od kierowcy i na środku deski sprzyja bezpieczeństwu.

Przestrojenie oka z widzenia ostro w dal do widzenia ostro przedmiotów, które są blisko (lub odwrotnie) zajmuje co najmniej 0,7 s. Operacja ta wydłuża się z wiekiem kierowcy i wraz ze zmęczeniem. Aby pracę oka ułatwić, wskaźniki można oddalić od kierownicy i umieścić na wysokości wzroku. Gdy kierowca patrzy przed auto na drogę i przenosi wzrok na wskaźniki, umieszczone tak jak w C3 Picasso, akomodacja zajmuje oku mniej czasu niż wtedy, gdy zegary znajdują się blisko fotela, tuż za kierownicą i w dodatku poniżej linii wzroku.  

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C3 Picasso | Skoda | Roomster | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij