auto motor i sport poleca:

Cadillac CTS – Oryginał z USA

Poleć ten artykuł:

Jak równy z równym. Oto Cadillac CTS 3.6 24v V6 AWD, czyli pierwsza amerykańska limuzyna, która nie musi wstydzić się przed Europejczykami swego pochodzenia.

Cadillac CTS Zobacz całą galerię

Nazwa Cadillac pochodzi od nazwiska francuskiego kawalera Antoine de la Motte Cadillac. Ten ofi cer w służbie króla Francji założył w 1701 r. miejscowość Ville d'Etroit, w miejscu której powstało potem miasto Detroit. Marka Cadillac istnieje od 1902 r., kiedy to konstruktor Henry Martin Leland przejął fabrykę samochodów i rozpoczął montaż pojazdów z podzespołów kupowanych u przeróżnych wytwórców. Pierwsze jego auto, oznaczone jako model A, było wyposażone w 1-cylindrowy silnik o mocy 10 KM. Leland nie był długo samochodzielnym producentem, bowiem już w 1909 r. jego fabryka trafi ła pod skrzydła General Motors, pod którymi pozostaje do dzisiaj. Losy Cadillaca były różne, ale nam auta tej marki kojarzą się najbardziej z wielkimi eleganckimi powojennymi limuzynami, ociekającymi chromem. W latach 70. XX w. markę dosięgnął kryzys. Ale od końca ubiegłego wieku Cadillac przeżywa swoisty renesans.

Tagi: Cadillac | CTS | sedan | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij