auto motor i sport poleca:

Car fusion

Poleć ten artykuł:

Podobnie jak kuchnia i muzyka, samochody też są dzisiaj coraz bardziej fusion, czyli łączą cechy szczególne aut różnych klas. Czy dobre składniki zawsze gwarantują pyszne danie? W teście - Suzuki SX4.

Suzuki SX4 Zobacz całą galerię

Na pobudzenie apetytu - zgrabne, nieduże nadwozie, którego rozmiary plasują SX4 między Swiftem i Ignisem a Lianą, bliżej tej ostatniej. Jeszcze bardziej obrazowo - 11 cm więcej na długość, 7 cm więcej na szerokość i 13 cm więcej na wysokość, w porównaniu z Fiatem Grande Punto, ale rozstaw osi i pojemność bagażnika - już niemal identyczne. Pierwsze danie - łatwy dostęp do wnętrza przez szerokie drzwi i sporo miejsca z przodu. Danie główne - przyjazna obsługa, precyzyjny mechanizm zmiany biegów, bezpośredni układ kierowniczy, stabilne zachowanie na zakrętach i dobry ogólny komfort resorowania. Wreszcie czas na deser - dołączany napęd na wszystkie koła. Palce lizać?

Niestety, nie tak od razu. Przednie fotele SX4 mają nieco za krótkie siedzisko i są zbyt słabo wyprofilowane po bokach. Nie tylko jak na sportowy samochód przystało, bo tak o SX4 mówi się w Suzuki, ale w ogóle. Często zdarza się, że sportowo wyglądające fotele o mocno wyprofilowanych bokach są jakby na wyrost w stosunku do rzeczywistych, mało sportowych możliwości samochodu. W SX4 jest odwrotnie. Rzut oka na fotele i wszystko jasne - właścicielem takiego auta mógłby być stateczny, starszy jegomość, który lubi jazdę ekonomiczną i wolniejszą. Tym bardziej właściwości jezdne SX4 zaskakują - Suzuki pewnie i bezpiecznie pokonuje zakręty, a jego nadwozie przechyla się wtedy niezbyt chętnie. Gdyby jednak kierowca nie "trzymał się" kierownicy, a pasażer nie zapierał na siłę w fotelu, obaj pospadaliby z nich w czasie szybkiej jazdy po zakrętach.

Tak jazdy po serpentynach, jak i na co dzień po mieście nie ułatwia w SX4 słaba widoczność z miejsca kierowcy. Cóż z tego, że siedzi się w nim nieco wyżej niż w zwyczajnych hatchbackach, skoro zza wysoko umieszczonej tablicy rozdzielczej i tak nie widać gdzie zaczyna się pokrywa silnika. Ponadto, pokaźnych rozmiarów i mocno pochylony przedni słupek ogranicza pole widzenia w bok do przodu - tak jak w większości aut jednobryłowych, szczególnie w vanach. Widoczność w bok do tyłu przez podwójny ostatni słupek też jest kiepska. Załadunek ustawnego bagażnika o pojemności 270 litrów utrudnia dolna krawędź, która w Suzuki SX4 przebiega wyjątkowo wysoko. Pojemność przedziału bagażowego można łatwo powiększyć, aż do 1045 litrów, przez złożenie asymetrycznie dzielonej kanapy. Podłoga powiększonego bagażnika jest płaska, a kształtny otwór sporych rozmiarów ułatwia pakowanie przedmiotów o dużych gabarytach.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 78 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | SX4 | 1.6L | 4WD | GS | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij