auto motor i sport poleca:

Chevrolet Lacetti - Jadąc w konkury

Poleć ten artykuł:

Wymyślony przez Włochów, firmowany przez amerykański koncern, a produkowany w Korei Południowej - Chevrolet Lacetti to Daewoo pod inną marką, drugi raz próbujące podbić nasz rynek.

Chevrolet Lacetti Zobacz całą galerię

auto motor i sport 4/2004

Jakby nie dość było tego koktajlu - dodajmy, że najmocniejsze silniki są produkcji Holdena, a nadwozia projektowały dwa słynne studia karoseryjne: Lacetti sedan to dzieło Pininfariny, powstały zaś kilka miesięcy później hatchback wyszedł spod ręki Giorgetto Giugiaro z pracowni Italdesign.

Dzięki temu, oparte na tej samej płycie podłogowej "J", identyczne pod względem podwozia oraz układów napędowych, hatchback i sedan różnią się wyglądem zewnętrznym jak i wnętrzem, choć to ostatnie jest w obu równie obszerne. Hatchback ma bardziej dynamiczną sylwetkę, przy lekko sportowym wyrazie wnętrza.

Logo Chevroleta - znanej firmy amerykańskiej - ma dawać pewność, że powstały w 2002 r. General Motors Daewoo Auto & Technology Co nie jest efemerydą. W Europie Zachodniej samochody tej firmy przyjęte zostały życzliwie a ich sprzedaż rośnie - na przykład w Niemczech sprzedano 13 000 aut GM DAT.

W Polsce nadal funkcjonują wytwórnie Daewoo Motor Co., więc także dlatego sprzedawanie samochodów pod marką Daewoo nie wchodziło dla GM w rachub ę; stąd też Lacetti, podobnie jak w Turcji i Rumunii, będzie sprzedawane z logo Chevroleta, który kojarzy się nam z rodzinnymi, niezbyt drogimi samochodami (oczywiście jak na warunki amerykańskie).

GM DAT starannie przygotowało nowy model. Receptą na zaistnienie w segmencie "C" ma być ponadprzeciętna przestronność wnętrza. Na długość nikomu nie będzie jej brakować, szerokość również jest wystarczająca - i z przodu, i z tyłu. Dzięki nisko umieszczonym fotelom przednim i nisko położonej tylnej kanapie, nie brakuje miejsca nad głowami. Tablica przyrządów jest ładna, chociaż niczym specjalnym się nie wyróżnia. Nie jest przeładowana przyciskami lub pokrętłami. Tablice wykonano z tworzywa o dobrej jakości, w dwóch tonacjach szarości - ciemniejsza, antyrefleksowa, jest w górnej części.

W zestawie wskaźników - tylko to, co najpotrzebniejsze; centralnym punktem jest duży prędkościomierz zaakcentowany szeroką ramką. Ilość elementów obsługi ograniczono do minimum. Całość wnętrza, skomponowana z jasnych okładzin i tkanin, wygląda solidnie. Można tylko poutyskiwać na zbyt płytkie kieszenie w drzwiach i trochę za duże koło kierownicy. Niezrozumiały jest również brak czujnika temperatury zewnętrznej. Pochwalić należy otwieranie bagażnika i wlewu paliwa z wnętrza auta. Dobrze dobrana odległość pomiędzy pedałami umożliwia bezpieczne prowadzenie samochodu.

Bagażnik jest rozległy, lecz niezbyt wysoki i brakuje w nim uchwytu do zamykania pokrywy. Lekkie przesunięcie kabiny do tyłu zmniejsza jego pojemność do 405 l (sedan) lub 275 l (hatchback) - to sporo poniżej przeciętnej w tej klasie. Ponadto w sedanie w przestrzeń bagażnika wnikają zawiasy pokrywy.

Tagi: Chevrolet | Lacetti | sedan | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij