auto motor i sport poleca:

Chevrolet Spark kontra Fiat Panda

Poleć ten artykuł:

Panda jest od Sparka o dwa lata starsza, ale to nie znaczy, że Spark jest od niej o dwa lata młodszy. Skomplikowane?

Test porównawczy Chevroleta Sparka i Fiata Pandy Zobacz całą galerię

Owszem, tak samo jak skomplikowany jest los modeli koreańskiego Daewoo, które przejął Chevrolet. Spark to rozwinięcie koncepcji Daewoo Matiza. Przy zachowaniu niemal tych samych wymiarów zewnętrznych, ma nieco przestronniejsze wnętrze i prawie dwa razy większy bagażnik. I jeśli Matiz w cuglach przegrywał z Pandą, to Spark już nawiązuje z nią bezpośrednią walkę.

Z przodu miejsca jest wystarczająco dużo w obu samochodach, z tyłu nieco lepiej jest w Fiacie - bo jest szerszy o 83 mm. Nad głowami nie brakuje przestrzeni w żadnym z nich. Przednie fotele Spark ma wygodniejsze - są nieco obszerniejsze. W pojedynku na bagażniki lepszy okazuje się Fiat, ale nie jest to już taka przepaść jak pomiędzy nim, a Matizem - 206:104 litrów; Spark mieści bowiem 170 litrów, a po złożeniu siedzeń różnica wynosi już tylko 15 litrów na korzyść Pandy (860:845).

Wykończenie wnętrza na podobnym poziomie - przeciętne, twarde plastiki, choć nie najgorzej zmontowane. Ergonomia trochę lepsza w Fiacie - wygodniej umieszczona dźwignia zmiany biegów no i zegary przed nosem, a nie pośrodku tablicy przyrządów (w "koreańczyku" kierowca ma przed sobą lampki kontrolne umieszczone w szczelinie o kształcie parówki). W obydwu samochodach brakuje jakiejkolwiek regulacji kolumny kierownicy i fotela na wysokość (choć trzeba przyznać, że i tak udaje się zająć dość wygodną pozycję za kierownicą). W boju na schowki i uchwyty - remis. Natomiast Spark deklasuje Pandę pod względem dopuszczalnego obciążenia - może zabrać na pokład aż 475 kg, o 60 kg więcej! Tylko gdzie to zmieścić? Fiat oferuje za to znacznie więcej wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa - oprócz standardowej poduszki powietrznej pasażera, dostępne są boczne poduszki oraz ESP. Obydwa auta można doposażyć w elementy do niedawna nie znane w tej klasie aut; Fiat oferuje nawet automatyczną klimatyzację.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Chevrolet | Spark | Fiat | Panda | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij