auto motor i sport poleca:

Chevrolet Trax i Suzuki SX4 S-Cross: Krzyżowanie gatunków

Poleć ten artykuł:

Solidne, praktyczne i do wyboru z napędem przednim lub na cztery koła. Oto nowe małe SUV-y Suzuki i Chevroleta. Czy SX4 okaże się lepszy od tańszego Traxa?  

Porównanie Chevrolet Trax i Suzuki SX4 Zobacz całą galerię

Wprawdzie kompaktowe samochody w rodzaju Astry czy Focusa ciągle cieszą się największą popularnością, ale konkurencja ze strony coraz oryginalniejszych aut – równie dużych i o podobnej cenie – stale rośnie. Także dlatego, że te inne samochody zaspokajają coraz bardziej wyszukane potrzeby użytkowników i świetnie sprawdzają się w każdej sytuacji. Jednym z nich jest nowy Suzuki SX4 S-Cross, któremu przyglądaliśmy się już w pojedynczym teście, a tym razem przeciwstawiamy go Chevroletowi Traxowi.

Już na pierwszy rzut oka widać, że obydwa pełną garścią czerpią ze stylistycznego repertuaru crossoverów, czyli samochodów stojących na pograniczu, czy raczej na przecięciu tradycyjnych samochodowych gatunków. Widać to po większych kołach – 17-calowych w wypadku SX4 i „osiemnastkach” w Traxie, po opaskach z czarnego plastiku w nadkolach i na progach oraz po relingach na dachu. Typowe dla SUV-ów są nieco zwiększony prześwit oraz krótkie zwisy nadwozia. Jeśli ktoś zechce wybrać się w lekki teren, może mieć nadzieję, że auto nie zawiesi się na pierwszym niewinnym wzniesieniu.

Żeby sprawniej niż zwykłe mieszczuchy dały sobie radę na luźnym podłożu, w lekkim terenie albo na śniegu zarówno Suzuki, jak Chevroleta wyposażono w napęd na cztery koła dołączany automatycznie za pomocą sprzęgła wiskotycznego. Do testu z tym rodzajem napędu stawił się jednak tylko Suzuki SX4. Siła napędowa silnika Traxa była natomiast przenoszona na koła przednie. Napęd 4x4 dał Suzuki punktową przewagę w kilku testowych podkategoriach, ale nawet bez niej SX4 odniósłby zwycięstwo.

Obydwa modele są dostępne z napędem na przednie koła lub 4x4.

Siadamy za kierownicą. Fotele Chevroleta świetnie podtrzymują ciało, mają nawet podpórkę pod lędźwie. Siedzi się wysoko, co jest całkiem przyjemne. Z wysokości fotela kierowcy dobrze też widać wszystko, co dzieje się na zewnątrz przed i z boku samochodu. Gorzej z tym, co z tyłu, bo szeroki trzeci słupek dachowy zasłania widok. Boczne profile foteli Suzuki są znacznie lepiej wyprofilowane, co zauważy każdy, kto przesiądzie się na nie z Traxa.

Także zakres regulacji fotela jest w SX4 mniejszy. Mimo że wyposażony w panoramiczny dach, Suzuki zapewnia pasażerom wystarczającą ilość miejsca nad głową, na dodatek widoczność z wnętrza okazuje się lepsza, bo w tylny słupek podpierający dach wkomponowano małą trójkątną szybkę. Przed sobą kierowca Suzuki ma klasyczne wskaźniki ze wskazówkami, a nie wyświetlacz, oraz logicznie rozplanowaną tablicę rozdzielczą ze srebrnymi aplikacjami, które rozpraszają szarość plastiku.

W Chevrolecie Traxie zastosowano prędkościomierz z wyświetlanymi cyferkami, deska rozdzielcza auta i poszycie drzwi zostały wykonane z równie twardego tworzywa, co te w Suzuki, ale zmontowano je z mniejszą starannością.

A co z tyłu? Tutaj obydwa samochody oferują wszystko, czego można i należy oczekiwać od SUV-a tej klasy, czyli od niedużego SUV-a. Na sprężystych siedzeniach dorosłe osoby podróżują wygodnie, oparcia kanapy można pojedynczo składać (są dzielone asymetrycznie), powiększając w ten sposób pojemność przedziału bagażowego stosownie do chwilowych potrzeb transportowych.

Z umieszczaniem bagażu w środku nie ma żadnego problemu, bo otwory bagażników w obydwu samochodach są szerokie, a podłoga po rozłożeniu oparć kanapy – niemal równa. Pod względem pojemności bagażnika Suzuki góruje nad Chevroletem, wygrywając pojedynek na litry stosunkiem 430 do 356. W obydwu autach rodzina z dzieckiem bez kłopotu zmieści wózek, na tylnych siedzeniach da się zaś solidnie przymocować dziecięce foteliki, bo SX4 i Trax mają seryjne mocowania Isofix.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | test porównawczy | Chevrolet | Chevrolet Trax | Suzuki | Suzuki S-Cross

Oceń artykuł:

4,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij