auto motor i sport poleca:

Chiński syndrom - Suzuki Grand Vitara

Poleć ten artykuł:

Tego się obawiałem. Po teście chińskiego Landwinda albo czekam aż w kolejnym aucie testowym coś się zepsuje, albo wyłącznie się nim zachwycam. Suzuki Grand Vitarze bliżej do tej drugiej grupy.

Test Suzuki Grand Vitara Zobacz całą galerię

Uzbrojony jest po zęby - m.in. w sześć poduszek powietrznych, reflektory ksenonowe, automatyczną klimatyzację, skórzaną tapicerkę, podgrzewane przednie fotele, okno dachowe, system otwierania i zamykania oraz uruchamiania auta bez kluczyka, 17-calowe obręcze kół z lekkich stopów, a wszystko to w standardzie. Solidnie przystosowano go do jazdy w terenie, wyposażając w stały napęd na wszystkie koła, blokad ę centralnego mechanizmu różnicowego i przekładnię redukcyjną. Taki właśnie Suzuki Grand Vitara kosztuje 97 900 zł - o 10 tys. zł mniej niż golutki Landwind. Czyżby chiński syndrom dał się we znaki także znanym producentom i z obawy przed "tanią" konkurencją znacząco obniżyli ceny samochodów? Czy może to jedynie chwilowa promocja związana z wejściem na rynek nowego modelu?

Nie wiadomo. Nowa Grand Vitara broni się jednak sama. Po nowym Swifcie, to kolejny model Suzuki wykonany według zupełnie innych standardów niż dotychczas - i stylizacyjnych, i jakościowych. W przeciwieństwie do poprzedniczki, w nowej Grand Vitarze wszystkie elementy karoserii oraz wnętrza są spasowane wręcz po mistrzowsku. Wprawdzie materiały użyte do wykończenia wnętrza nie zachwycają jakością, ale jak na cenę auta zasługują na miano przynajmniej przyzwoitych.

Lepiej wygląda i znacznie lepiej jeździ - to zalety, dzięki którym Grand Vitara w nowym wcieleniu straciła surowość poprzedniczki. Rzut oka do wnętrza - tam też nic nie zdradza przystosowania do jazdy w terenie. Tradycyjną, drugą dźwignię na tunelu środkowym - służącą do załączania reduktora oraz blokady centralnego mechanizmu różnicowego - zastąpiono praktycznym pokrętłem, znajdującym się na konsoli środkowej. Razem z wygodnym dostępem do wnętrza przez szerokie drzwi, wysoko umieszczonymi fotelami, niezależną regulacją kąta pochylenia oparcia tylnej kanapy i bagażnikiem, którego kształt można konfigurować na kilka sposobów, upodobniło to wnętrze nowej Grand Vitary do wnętrz typowych dla minivanów. W aucie jest tyle miejsca, że Vitarze bliżej do minivanów niż klasycznych SUV-ów czy samochodów terenowych.

Krytykowana za słabe właściwości jezdne na asfalcie i marny komfort resorowania podczas codziennej eksploatacji w mieście, Grand Vitara przeszła głęboką metamorfozę - auto jest niemal nie do poznania. Na drodze spisuje się teraz prawie jak minivany - prowadzi się tak samo dobrze, a mniej łagodnie niż one wybiera jedynie krótkie nierówności. Pewne zachowanie samochodu na drodze, stabilne na zakrętach i dobry ogólny komfort resorowania to w dużej mierze zasługa wielowahaczowego zawieszenia tylnej osi. Wprawdzie układ kierowniczy Grand Vitary zapewnia jedynie przeciętną precyzję, ale gwarantuje za to dobre poczucie kontaktu kół z nawierzchnią.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Suzuki | Grand Vitara | terenówka | test

Oceń artykuł:

3,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij