auto motor i sport poleca:

Chrysler 300C - Nad ziemią

Poleć ten artykuł:

Stajesz jak wryty. Wygląda tak niesamowicie, że nawet nie zdziwiłbyś się specjalnie, gdyby się okazało, że się unosi nad ziemią. Chrysler 300C wywołuje dokładnie taki efekt. W teście - wersja z silnikiem 5.7 V8 Hemi.

Chrysler 300C Zobacz całą galerię

auto motor i sport 9/2004

Wygląda po prostu wspaniale. Żadnego retro. Retro mogłoby wyglądać jak karykatura. Zamiast tego - nowoczesny design oraz klasyczne proporcje. Potężna osłona chłodnicy, długa maska, niski dach. Od chromu miejscami prawie kapie, ale tak ma być. Po amerykańsku. Ogromne koła ledwo mieszczą się w muskularnych błotnikach. Kiedy widzisz go na drodze, nie możesz oderwać wzroku. Wygląda trochę jak Rolls i trochę jak hot rod. I trochę jak Mike Tyson.

Twórcy 300C wyznawali oczywiście zasadę, że aby coś było dobre, po pierwsze musi być duże, a jeśli nie jest duże, to patrz punkt pierwszy. Do pięciu metrów Chryslerowi brakuje jednego milimetra, zaś jego rozstaw osi przekracza 3 metry. Jak na te wymiary przystało, wnętrze jest obfite. Małe detale są duże - np. klamki, lusterka czy zegary. Wielka jest cała konsola środkowa. Inna zasada brzmiała, że pokrętło jest zawsze lepsze niż przyciski i niepotrzebne małe wyświetlacze, dzięki czemu klasycznego wyglądu konsoli środkowej nie psują tanie świecidełka.

Krawędzie szyb przebiegają prawie na wysokości ramion, natomiast lusterka zewnętrzne znajdują się prawie na wysokości oczu kierowcy. Górna krawędź przedniej szyby jest tak daleko z przodu, że aby na skrzyżowaniu dostrzec sygnalizację, trzeba się "położyć" na kierownicy. Tego typu szczegóły w niczym nie przeszkadzają, a tylko wzmacniają wrażenie jazdy czymś naprawdę egzotycznym. Tworzą tak zwany klimat, jeśli ktoś woli.

Drewniane dodatki zdobią tylko koło kierownicy, dźwignię automatycznej przekładni i uchwyty na drzwiach, czyli są ograniczone do dyskretnego minimum. Jakość tworzyw oraz wykończenia jest bardzo dobra, z jednym zgrzytem - elegancko wyskalowane srebrzyste tarcze zegarów otacza czarny plastik, od patrzenia na który aż boli.

Urządzenie, które znajduje się pod maską, dokładnie odpowiada wyglądowi auta. Ma osiem cylindrów, 5,7 litra pojemności i osiąga moc 340 KM. Silnik przez duże "S", a jego moc jest przekazywana na koła tylnej osi. Magicznym oznaczeniem Hemi nawiązuje do złotej epoki koncernu Chryslera z lat 50. i 60., kiedy silniki o tej nazwie (od słowa hemispherical, czyli półkulisty, odnoszącego się do kształtu komór spalania) stały się legendą. Według definicji z tamtych czasów, jednostka typu Hemi to silnik: "rodzaju Mopar, V8, z natury porywczy, wywodzący się ze Stanów, mięsożerny, żywi się głównie Mustangami, Camaro i Corvette, od czasu do czasu w ramach relaksu lubi dołożyć renomowanemu importowi".

Czasy się trochę zmieniły, import ma się lepiej niż kiedykolwiek, ale Hemi, który powraca w 2004 roku, nie musi się niczego wstydzić. Po mocnym wciśnięciu pedału gazu, ogromne opony o rozmiarze 225/60 na 18- calowych obręczach, w pierwszej chwili miewają problemy z przeniesieniem mocy silnika. Wrzynają się w asfalt i Chrysler rwie do przodu jak opętany. "Setkę" osiąga w 6,3 sekundy, 400 metrów załatwia w 14,5 s. 99 procent pozostałych aut może go tylko odprowadzić wzrokiem.

Tagi: Chrysler | 300C | sedan | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij