auto motor i sport poleca:

Chrysler Voyager i Mitsubishi Grandis - Pearl Harbor

Poleć ten artykuł:

Pierwszy Chrysler Voyager był nazywany Magicznym Wozem. Współczesny model też zdaje się pozostawać pod wpływem magii. Mitsubishi Grandis rozprawia się z amerykańskim mitem.

Test porównawczy Chryslera Voyagera i Mitsubishi Grandisa Zobacz całą galerię

Coś, co Europejczycy określają mianem van, Amerykanie nazywają minivanem i do tej właśnie kategorii aut zaliczają Chryslera Voyagera.

Dla nas Chrysler Voyager był i jest rasowym vanem, do tego o ponaddwudziestoletniej tradycji. W tym czasie Chrysler wprowadził pięćdziesiąt - jak podają kronikarze firmy - rozwiązań technicznych, powszechnie stosowanych w większości vanów.

Mitsubishi Grandis to nowicjusz, ale jedynie z pozoru. Japończycy podkreślają, że wywodzi się on od mniejszego modelu Space Star, którego debiut przypadł na rok przed światową premierą Voyagera. Ale czy to ma jakieś znaczenie, kto wywodzi się z bardziej szlachetnego i starszego rodu? Choć biorąc pod uwagę przywiązanie do przestarzałych i niepraktycznych rozwiązań, wypada przyznać, że dla Chryslera jest to coś zdecydowanie cenniejszego niż dla Mitsubishi.

W obu modelach zastosowano identyczny układ siedzeń w dwóch pierwszych rzędach - po dwa fotele, niezależnie od siebie regulowane. To spora zaleta, bo na przykład siedzący z tyłu mogą indywidualnie dostosować choćby kąt pochylenia oparcia. Ale w Mitsubishi jest jednak więcej przestrzeni na stopy, które w Chryslerze z dużym trudem daje się wcisnąć pod przednie fotele.

W amerykańskim vanie mają one krótsze siedziska, ale oparcia są lepiej wyprofilowane. Z kolei w Grandisie tylne fotele można przesuwać, co ułatwia zajęcie miejsca w trzecim rzędzie. Poza tym siedziska foteli drugiego rzędu daje się ustawić w pionowej pozycji, a to pozwala na ich przesunięcie jeszcze bliżej do przodu, dzięki czemu można znacznie powiększyć przestrzeń bagażową.

W Chryslerze w trzecim rzędzie mogą podróżować aż trzy osoby, bowiem na końcu przedziału pasażerskiego znajduje się szeroka kanapa z trzema zagłówkami. W tym miejscu wyraźnie widać, że wnętrze Voyagera jest szersze od wnętrza Grandisa. W Chryslerze podróżujący na ostatniej kanapie mają także więcej przestrzeni nad głową.

Trzeci rząd siedzeń Grandisa składa się z dwóch oddzielnych foteli. W Mitsubishi zastosowano rozwiązanie znane z Opla Zafiry - fotele po złożeniu "znikają" w podłodze, zamieniając tylną część przedziału pasażerskiego w potężny bagażnik. Jest on większy od bagażnika Voyagera po wymontowaniu z niego kanapy z trzeciego rzędu. Przy porównaniu demontażu tych siedzeń z technicznego i praktycznego punktu widzenia, okazuje się, że Chrysler zatrzymał się na poziomie sprzed dziesięciu lat.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | Grandis | Chrysler | Voyager | van | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij