auto motor i sport poleca:

Citroen C1, Fiat 500, Opel Adam i Renault Twingo: Duże zabaweczki

Poleć ten artykuł:

Wyglądają cukierkowo, można się w nich zakochać od pierwszego wejrzenia i kupuje się je bardziej z miłości niż z rozsądku. Mimo to szukamy racjonalnego potwierdzenia, że warto wydać około 50 tysięcy złotych na małe miejskie autko. A może to rzeczywiście tylko zabawki?  

Test porównawczy Citroen C1, Fiat 500, Opel Adam i Renault Twingo Zobacz całą galerię

Przygotowując każdy test spędzamy godziny na torze, wyciskając z samochodów siódme poty podczas kolejnych prób sprawnościowych. Na koniec podliczamy wyniki w poszczególnych kategoriach i wskazujemy model, który jeździ najlepiej, potrafi najwięcej, hamuje na najkrótszym odcinku i będzie najbezpieczniejszy w prowadzeniu nawet dla niedoświadczonego kierowcy.

Coraz częściej jednak słyszymy głosy, że kierowcy są przekonani, że producenci sami pilnują się nawzajem i nie mogą sobie pozwolić na wypuszczanie na rynek samochodów wyraźnie gorszych od tych, jakie wytwarzają konkurenci, więc nie trzeba się przejmować wynikami testów, bo auta jeżdżą tak samo. Ważniejsze staje się to, jak samochód wygląda, na ile ułatwia życie i czy ma w sobie to „coś”, co sprawia, że masz ochotę wydać na niego swoje ciężko zarobione pieniądze. Te niemierzalne cechy są szczególnie ważne w wypadku aut miejskich, które z założenia jeżdżą na krótkich odcinkach, wożą jedną, czasem dwie osoby i w mieście wcale nie muszą gwarantować najlepszych przyspieszeń czy superstabilności przy szybkim pokonywaniu kolejnych ciasnych zakrętów.

Wybraliśmy więc cztery maluchy, które chcemy porównać pod kątem rozwiązań ułatwiających codzienne podróżowanie, sprawdzimy również, czy mają to magnetyczne „coś”, co przyciąga klientów do salonów. Kwestie dotyczące wyglądu, stylu i urody pozostawiamy ocenie Czytelników, my natomiast, by nie burzyć pradawnego porządku świata, podamy garść testowych wyników.

Zza kierownicy
W trzech na cztery z testowanych aut po zajęciu miejsca w fotelu możesz regulować kierownicę wyłącznie w zakresie góra-dół, tylko Opel Adam pozwala też na przyciągnięcie wolantu do siebie. To oznacza, że przed zakupem trzeba się przyłożyć do ustawienia fotela i kierownicy, by sprawdzić, czy uda się zająć naprawdę wygodną pozycję. A to sprawa mocno indywidualna – u nas niżsi chwalili miejsce pracy w Fiacie 500, narzekali natomiast, że nie mogą się dopasować do Twingo, wyżsi – odwrotnie. Po usadowieniu się za kierownicą mieliśmy zastrzeżenia do twardych zagłówków Fiata i doceniliśmy najlepiej wyprofilowane fotele Opla. Renault i Citroëna wyposażono w – modne w ostatnich czasach – tańsze w produkcji fotele z jednoczęściowymi oparciami, bez możliwości regulacji położenia zagłówka. Z tych dwóch stawiamy na fotele Twingo – są lepiej wyprofilowane i wygodniejsze. Najlepsze noty za wykończenie wnętrza zbiera Opel.

Citroen C1 - Na lakierowanym na czarno plastiku najbardziej widać rysy i ślady palców. Do tyłu tylko za karę. Tak jak w Twingo tylne szyby można jedynie uchylić. Obok prędkościomierza umieszczono cyfrowy obrotomierz
 

Adam jako jedyny nie daje odczuć, że siedzi się w małym, miejskim autku. Ma najlepsze materiały, najbardziej klasycznie zaprojektowane elementy sterowania pokładowymi urządzeniami, pełne zegary – tak jak w większych autach. W C1 trzeba się przyzwyczajać do obsługi panelu klimatyzacji, zaprojektowanego chyba na wzór kuchennych blenderów, za to mały „francuz” dostaje dobre noty za prosty w obsłudze system multimedialny z możliwością przeniesienia na jego ekran treści ze smartfona. Również w Twingo multimedia obsługuje się za pomocą dotykowego ekranu, do którego może być podłączona kamera cofania.

Na skromnym panelu zegarów za kierownicą nie ma obrotomierza, kierowcy musi wystarczyć strzałka podpowiadająca, kiedy warto zmienić bieg. W Fiacie zamiast zegarów jest spory, okrągły ekran, nie ma natomiast osobnego ekranu do obsługi multimediów na środku konsoli. Mamy za to tylko klasyczne, proste w obsłudze radio, a by korzystać z nawigacji, trzeba w specjalne gniazdo na szczycie konsoli wpiąć osobne urządzenie nawigacyjne marki TomTom. Rozwiązanie to ma taką zaletę, że akcesoryjną nawigację można w każdej chwili przełożyć do innego auta.

W każdym z testowanych samochodów regulacja wysokości fotela kierowcy pozwala na podsunięcie się niewysokim kierowcom prawie pod sufit, a niewielkie, mocno przeszklone nadwozia zapewniają dobrą widoczność. Fiat 500 i Opel Adam dostają tu plusy za przesunięty ku tyłowi środkowy słupek – na skrzyżowaniu ułatwia obserwowanie aut nadjeżdżających z prawej strony.


Adam Majcherek - redaktor „auto motor i sport”

Nowy mały samochód, czy używany, ale większy? Pomyśl, jak często potrzebujesz większego bagażnika i ile razy w roku ruszasz w długą trasę z kompletem pasażerów na pokładzie. Uwzględnij ceny elementów, które trzeba będzie wymienić w używanym aucie z komisu, przekalkuluj koszty ewentualnych napraw i zestaw to ze świętym spokojem, jaki daje gwarancja fabrycznie nowego auta. Może się okazać, że na dłuższą metę nowe wyjdzie taniej.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test porównawczy | Citroen C1 | Fiat 500 | Opel Adam | Renault Twingo

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij