auto motor i sport poleca:

Citroën C1 - Sztuka odejmowania

Poleć ten artykuł:

Citroëny C2 i C3 różnią się mocno, ale obydwa stanowią swoisty high-end w klasie maluchów - są na swój sposób wyrafinowane, bogato wyposażone i nie na każdą kieszeń. Citroën C1 podąża inną drogą. Jaką, sprawdzamy w teście.

Test Citroena C1 Zobacz całą galerię

Każdy z małych modeli Citroëna ostatniej generacji nie tylko wygląda inaczej, ale ma zupełnie inny charakter. Największy z nich - C3 - to jeden z najbardziej stylowych samochodów segmentu B. Jego "odkrytą" odmianę, o przydomku Pluriel - auto jedyne w swoim rodzaju - wyposażono w składany miękki dach i zdejmowane pałąki, bez których wygląda jak roadster. Z kolei, kanciasty, wyłącznie trzydrzwiowy C2 o dynamicznej linii - nieco mniejszy i bardziej usztywniony niż C3 - służy do przewozu co najwyżej czterech osób, które godzą się podróżować z bagażami na kolanach i mniej komfortowo niż w C3, ale za to z jeszcze większym szykiem. Komu Citroën dedykuje model C1, mniejszy niż C2 i C3?

Mniejszy nie znaczy ciasny, gdyż Citroën bardzo rozsądnie i sprytnie "ucina" centymetry swoim maluchom. Okrawa je jak mięso na ruszcie - tylko z zewnątrz - środek, czyli przedział pasażerski, pozostawiając nienaruszony. Dla czterech osób - na tyle auto jest rejestrowane - pozostało w C1 tyle samo miejsca, ile jest w C2. Z przodu jest przestronnie, z tyłu lepiej nie siadać. Każdy może zabrać ze sobą co najwyżej reklamówkę, bo bagażnik Citroëna C1 ma pojemność tylko 139 l. Jeżeli ktoś nie zamierza wyjeżdżać w czwórkę ani na wakacje, ani nawet na długi weekend, z powodzeniem może myśleć o C1. Na spacer za miasto auto dowiezie nawet cztery dorosłe osoby.

Z racji trzydrzwiowego nadwozia testowanego egzemplarza, wsiadanie do tyłu nie należało do przyjemności. Dodatkowym utrudnieniem przy zajmowaniu miejsc w odmianie trzydrzwiowej okazały się przednie fotele bez pamięci ustawienia. Wolna od tych wad jest pięciodrzwiowa wersja Citroëna C1. Na przednich fotelach siedzi się wygodnie, chociaż oparcie - równe niemal jak deska do prasowania - zapewnia plecom skromne boczne podparcie. Gorzej jest pod tym względem z tyłu, gdzie oparcie jest już całkiem płaskie. Siedzisko przednich foteli - stosunkowo długie i odpowiednio ustawione - podtrzymuje uda na całej długości.

Za kierownicą siedzi się wygodnie (umiarkowanie wysoko i w pozycji wyprostowanej), mimo że w testowanym egzemplarzu nie są regulowane na wysokość ani kolumna kierownicy, ani fotel. Dobra aranżacja wnętrza, z odpowiednio usytuowanym fotelem względem kierownicy, to podstawa.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 44 490 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C1 | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij