auto motor i sport poleca:

Citroen C2 - Drapieżnik

Poleć ten artykuł:

Kto myślał, że nowy mały Citroën będzie po prostu trzydrzwiową wersją C3 przeżyje rozczarowanie. Citroën C2 jest zupełnie inny. Nie jest tańszy, nie chce podobać się każdemu i - szczególnie w wersji 1.6i 16V VTR SensoDrive - nie sposób traktować go jako miejskiego malucha.

Citroen C2 Zobacz całą galerię

Citroën wiedział co robi prezentując "C2" po raz pierwszy - na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie - w iście sportowym przebraniu. Pokazany wówczas jako concept car o nazwie C2 Citroën Sport, który z miejsca mógłby być oddelegowany do udziału w rajdowych mistrzostwach świata w klasie Junior WRC, C2 jednoznacznie wyrażał pomysł Citroëna na kolejnego - obok modeli C3 i C3 Pluriel - malucha. Precz z samochodem dla wszystkich. Teraz obowiązuje inne hasło - każdemu wedle indywidualnych potrzeb. Żaden z citroënowskich maluchów nie należy do najtańszych, ale razem tworzą najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną gamę modeli masowego rażenia. Mimo że każdy z nich ma zupełnie inny wygląd i charakter, pod względem technicznym wiele je łączy.

Nawet w porównaniu z wielofunkcyjnym dziwolągiem Plurielem, C2 ma wyrazisty charakter - co jak dotąd da się powiedzieć o kilku tylko modelach aut najmniejszych. Oczywiście, sam fakt, że C2 jest krótszy (o około 20 cm) i nieco niższy (o 6 cm) od C3 nie czyni go jeszcze wyjątkowym. Charakter, wręcz zadzior tego auta bierze się przede wszystkim ze smakowitego "opakowania". Szkoda tylko, że dotyczy to jedynie stylistyki zewnętrznej.

Wnętrze utrzymane jest w odmiennej "tonacji". Wyraźnie zaznaczone poduszki boczne na siedzisku i na oparciu foteli (do wyboru w kolorze bursztynowym, niebieskim, zielonym lub szarym) oraz elementy wykonane z kolorowego, półprzezroczystego tworzywa (dźwignia zmiany biegów, wewnętrzne klamki drzwi) niewątpliwie stanowią o jego uroku, ale tablica rozdzielcza (rodem z "C3") nie przydaje wnętrzu wdzięku. Wprawdzie czarna prezentuje się dużo lepiej niż szara, ale i tak słabo pasuje do całości. Przydałyby się na niej, na przykład, przełączniki typowe dla aut rajdowych.

Na przykładzie "C2" da się jednak pokazać, że drapieżność auta może przejawiać się na wiele sposobów, a rzecz na stylistyce się nie kończy. Wnętrze Citroëna C2 bardziej niż sportowymi detalami całkiem drapieżnie kusi bowiem rozwiązaniami, które znacznie zwiększają przydatność najmniejszego Citroëna w codziennym użytkowaniu. Dzielona pokrywa bagażnika i niezależnie przesuwane, składane oraz podnoszone tylne fotele pozwalają przewieźć "C2" nie tylko nietypowe w kształcie, ale także całkiem duże przedmioty. Przy wykorzystaniu wszystkich, czyli - uwaga - jedynie 4 (słownie: czterech) miejsc siedzących, bagażnik Citroëna C2 ma pojemność zaledwie 166 l, ale maksymalnie mieści aż 879 l. Bardziej przydatne niż litry mogą jednak okazać się płaska podłoga całej przestrzeni bagażowej i spory otwór, który powstaje po otwarciu obu części pokrywy bagażnika. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dolną część pokrywy można obciążyć ładunkiem o masie do 100 kg, a składanie tylnych foteli jest dziecinną igraszką: najpierw składa się oparcie, potem zwalnia blokadę, a następnie - dzięki siłownikowi - fotel podnosi się... samoczynnie i ustawia w pionie tuż za przednim. Oczywiście, pod warunkiem że wcześniej przedni fotel zostanie przesunięty mocno w przód, co niestety drastycznie ogranicza miejsce dla pasażera z przodu. Wszystkie operacje związane ze składaniem tylnych foteli można wykonać zarówno od strony kabiny, jak i od strony bagażnika.

Godna pochwały przestronność wnętrza Citroëna C2 kończy się tuż za przednimi fotelami. Z tyłu jest ciasno, mimo że przewidziano tam miejsce dla tylko dwóch osób. Wyraźnie dają tu o sobie znać krótszy o 15 cm niż w C3 rozstaw osi i szerokość wnętrza, która z tyłu jest o 5,5 cm mniejsza niż z przodu. Kolumna kierownicy, seryjnie we wszystkich modelach regulowana w dwóch płaszczyznach oraz fotel kierowcy z regulacją wysokości (bez regulacji montowany tylko w podstawowej wersji wyposażenia, oznaczonej symbolem X) ułatwiają dobranie odpowiedniej pozycji za kierownicą.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 44 490 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C2 | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij