auto motor i sport

Prenumerata

Płacisz za 10, otrzymujesz 14!

  • Szczegóły
  • Prenumeruj
Strona główna > Testy i raporty > Raporty > Citroën C3 Picasso – Wrzuć na luz
17.03.2009 12:21

Citroën C3 Picasso – Wrzuć na luz Dodaj do bagażnika

Citroen  |  C3 Picasso  |  hatchback  |  raport  |  test

Citroen C3 Picasso

Jeden za wszystkich. Założenie, żeby być pięknym i bogatym i mieć samochody na każdą okazję jest super, ale z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Większości musi wystarczyć jedno auto. Czy mógłby to być Citroën C3 Picasso?

Galeria
Citroen C3 Picasso

Więcej z takiej powierzchni wycisnąć się już nie da - Citroen napompował małego C3 Picasso na maksa i urządził jak prawdziwego vana.

 

Citroen C3 Picasso

Wnętrze C3 Picasso wygląda nowocześnie i jest wykonane z materiałów dobrej jakości, montaż mógłby być jednak bardziej precyzyjny.

Citroen C3 Picasso

Dwustrefowa klimatyzacja będzie oferowana do droższych wersji, w podstawowej - tylko manualna, ale za to w standardzie.

 

Więcej zdjęć

Pod względem wymiarów zewnętrznych nie oferuje nic ponad to, co samochody niemal najmniejsze na rynku - długość 4,08 m (Seat Ibiza - 4,05 m), szerokość 1,73 m (Peugeot 207 - 1,75 m) i rozstaw osi 2,54 m (Renault Clio - 2,57 m). Dominuje nad nimi tylko wysokością, wynoszącą 1,62 m (Toyota Yaris - 1,53 m). Teoretycznie, Citroën C3 Picasso to auto zbyt małe, żeby polecać je na przykład rodzinom z dwójką małych dzieci czy osobom, które aktywnie spędzają czas wolny i przewożą rowery, deski surfingowe, narty, sprzęt do nurkowania itp. lub, po prostu, lubią w towarzystwie znajomych wyskoczyć za miasto czy dojechać wygodnie do kina. W praktyce, nowy citroënowski maluch jest bardziej przestronny niż samochody o klasę większe (pionowe boczne ściany nadwozia, ogromne powierzchnie przeszklone), dorównuje im wielkością bagażnika, którego pojemność wynosi od 385 l wzwyż (aż do 1506 l!), ilością miejsca na nogi na tylnej kanapie przerasta nawet ogromne limuzyny (patrz test BMW 750i na stronie 64), a funkcjonalnością wnętrza i możliwością jego aranżacji może konkurować z vanami.

Dzięki wysokiemu nadwoziu z płaskim dachem i wysoko umieszczonym fotelom, do C3 Picasso wsiada się łatwiej niż do zwyczajnego malucha. Przednie drzwi otwierają się na tyle szeroko, że aby je zamknąć trzeba po zajęciu miejsca w fotelu nieco się z niego wychylić, żeby sięgnąć do klamki. Tylne drzwi nie otwierają się nazbyt szeroko, ale dostęp do tyłu jest w miarę wygodny. Dobranie właściwej pozycji za kierownicą umożliwiają ustawiany na wysokość fotel i kolumna kierownicy regulowana w dwóch płaszczyznach (w wyposażeniu seryjnym wszystkich wersji). Widoczność do przodu i na boki jest rewelacyjna, bo zakłócają ją jedynie smukłe przednie słupki. Wprawdzie podwójne, ale ze sporą szybą między nimi, która nie jest jedynie elementem ozdobnym, znacząco bowiem wpływa na poprawę widoczności.

REKLAMA

Wrażenie przestronności potęgują nie tylko światło i jasne kolory tapicerki, ale również „czysta" forma deski rozdzielczej. Tradycyjnie dla vanów Citroëna elektroniczne zegary powędrowały na środek, daleko pod przednią szybę, dzięki czemu górna powierzchnia deski rozdzielczej jest płaska, co powiększa optycznie wnętrze. Mimo sporej odległości, która dzieli kierowcę od zegarów, ich wskazania są wyraźne i czytelne w każdych warunkach - niezależnie od pory dnia i natężenia światła. Dźwignia zmiany biegów, umieszczona wysoko przy konsoli środkowej, sama wpada w rękę. Brak klasycznego tunelu środkowego - który tylko ogranicza przestrzeń dla nóg i zajmuje miejsce między fotelami - sprawia, że osoby podróżujące na przednich fotelach mają sporo swobody. Na brak miejsca z tyłu też nie można narzekać.

Citroen C3 PicassoCitroen C3 PicassoWięcej zdjęć

 

Będzie inaczej

Od wizytówek i długopisów po wygląd salonów, jakość obsługi i gamę samochodów - Citroën się zmienia. Na razie widać to jedynie po „miękkich", nieco zaokrąglonych kształtach citroënowskiego logo, ale już za rok pojawi się w ofercie pierwszy model premium z nowej gamy DS. W segmentach B, C i D Citroën będzie miał auta (DS3, DS4 i DS5), które stylem, prestiżem i możliwością indywidualizacji wyglądu będą radykalnie różniły się od modeli popularnych.

 


Dodaj do:

4.32/19

Oceń artykuł:

  • Wyślij znajomemu
  • Dyskutuj na forum
  • Wydrukuj
  • « Wstecz
  • Do góry
Strony internetowe grupy Motor-Presse
auto motor und sport (Niemcy) | L' Automobile Magazine (Francja) | auto Illustrierte (Szwajcaria) | autopista | Automercado En Marcha (Hiszpania) | autohoje
Guia do AUTOMÓVEL Classificados (Portugalia) | AutoTest (Argentyna) | CarroRacing (Brazylia) |AUTOMOVIL (Meksyk) | auto motor i sport (Chorwacja) |
auto motor a sport AUTO 7 (Republika Czeska) | Auto Magazin Auto Piac (Węgry) | auto motor si sport (Rumunia) | Motor News (Ukraina) |
auto motor und sport (Grecja) | auto motor og sport (Norwegia) | auto motor & sport (Szwecja)
Dla mężczyzn |Motocykl | Fitness|Sex | Zdrowie | Styl | Dieta | Dieta ABS