auto motor i sport poleca:

Citroën C4 - Air France

Poleć ten artykuł:

Bezpieczny jak Air Force One, zwinny jak wojskowy F16. Szokuje wyglądem i niektórymi rozwiązaniami technicznymi. Nowy Concorde? Nie! Taki jest Citroën C4. Oto test pięciodrzwiowej wersji 1.6i 16V SX Pack.

Citroën C4 Zobacz całą galerię

auto motor i sport 1/2005

Na tle statecznego Golfa czy Focusa prezentuje się jak tajna broń Pentagonu, i z zewnątrz, i we wnętrzu - a nawet głównie w nim. Inaczej wygląda, inaczej pachnie. Trzeba go dobrze poznać, żeby się z nim oswoić. Co nie znaczy, że każdy polubi jego obsługę. A już na pewno, nie od razu.

Po wypuszczeniu w świat wielu bardzo zwyczajnych aut, Citroën wraca do korzeni. Właśnie "C-czwórką". Od czasów XM-a (1990 rok), albo nawet GS-a (1971 rok), to pierwszy model tej marki, który zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi szokuje równie mocno co tamte samochody. Oprócz tego ma przestronne wnętrze, dobrze jeździ, jest komfortowy i bogato wyposażony. Z tych wszystkich powodów Citroën C4 był moim faworytem w tegorocznej edycji konkursu Car of the Year. Niestety w końcowej klasyfikacji mój pupil musiał zadowolić się drugim miejscem.

Listę światowych innowacji w "C4" otwiera kierownica z centralnym, nieruchomym zespołem przełączników. Brzmi to skomplikowanie, ale jeśli dodam, że obraca się tylko koło kierownicy, a jej środek nie, zdziwienie może być jeszcze większe. Korzyści z unieruchomienia środkowej części kierownicy jest kilka.

Po pierwsze, od czasu wynalezienia poduszki powietrznej dopiero takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie w kierownicy prostokątnego, a nie okrągłego airbagu (druga innowacja na skalę światową). Dzięki temu lepiej chroniony jest dolny fragment klatki piersiowej kierowcy w trakcie kolizji, podczas której eksploduje poduszka powietrzna. Po drugie, umieszczony pośrodku, nieruchomy zespół prze- łączników to centrum dowodzenia niemal wszystkimi funkcjami auta. Przy tak niecodziennym rozwiązaniu nie opłaca się produkować różnych wersji kierownicy, dlatego każdy kto kupi Citroëna C4, z dobrodziejstwem inwentarza otrzyma sterowanie sprzętem audio na kierownicy, regulator prędkości z ogranicznikiem (na kierownicy), komputer pokładowy (ze sterowaniem na kierownicy) i kilka innych bajerów, którymi steruje się za pomocą przycisków umieszczonych - a jakże - na kierownicy. W sumie, w "najgorszym" wypadku może się tam znajdować aż szesnaście przycisków, w towarzystwie czterech pokręteł.

Jakby tego było mało, podobna liczba przycisków i pokręteł jest umieszczona na konsoli środkowej. Do tego dochodzą cztery wyświetlacze rozrzucone po całej tablicy rozdzielczej, których ogarnięcie jednym spojrzeniem jest niemożliwe. Z punktu widzenia obsługi auta kierowca Citroëna C4 nie ma lekkiego życia. Jedynie osoby, które od kołyski wychowywały się z telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym i elektronicznym organizerem mogą uznać obsługę "C4" za intuicyjną i przyjazną. Dla pozostałych będzie ona nie lada wyzwaniem.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, suv-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C4 | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij