auto motor i sport poleca:

Citroen C4 Cactus: Widoki na sukces

Poleć ten artykuł:

Świat pokochał crossovery, więc producenci sypią nimi jak z rękawa – oto kolejny przedstawiciel tej klasy, który ma szansę wywindować się w niej na pierwsze miejsce. Citroën C4 Cactus wygląda jak milion dolarów, choć kosztuje niewiele ponad 50 000 zł.

Pierwsza jazda Citroën C4 Cactus Zobacz całą galerię

Chyba nikt już nie pamięta, czy to producenci wmówili klientom, że potrzebują podwyższonych, udających terenówki aut, czy też klienci sami domagali się samochodów, z których mogliby na swoich sąsiadów spoglądać z góry. Pewnie jedno i drugie. W każdym razie crossovery zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. A teraz wyrósł kolejny – Citroën C4 Cactus.

Design – tego jeszcze nie grali
W Citroënie idzie nowe – zapowiedzią zmian w stylizacji francuskich aut, które jeszcze do niedawna prezentowały zachowawczy styl, był van C4 Picasso. Teraz pałeczkę w sztafecie oryginalnie stylizowanych modeli przejmuje C4 Cactus. Na ulicy wygląda jakby urwał się z jakiegoś tajemniczego toru, gdzie producenci dopiero testują swoje nowe projekty.

Obły przód z trzema „piętrami” świateł nawiązuje nieco do przodu C4 Picasso, ale tylko trochę. Tym, co odróżnia Cactusa nie tylko od Picasso, ale też od wszystkiego, co dotychczas widział motoryzacyjny świat, są nakładki Airbump na bokach nadwozia (dostępne w trzech kolorach – czarnym, czekoladowym i szarym) zrobione z termoplastycznego poliuretanu, z kapsułami powietrza w środku. Ten seryjny element wyposażenia ma znaczenie estetyczne i praktyczne – na parkingu trafiony drzwiami innego auta Cactus ma szansę wyjść z opresji bez zadrapań. Lakiernicy nie będą zadowoleni.

Mimo 3-cylindrowego silnika, w kabinie Cactusa jest zaskakująco cicho – i na postoju, i na autostradzie.

C4 Cactus to coś pomiędzy Citroënami C3 a C4. Jego rozstaw osi wynosi 2,6 m i jest na tyle duży, by między osiami zmieściła się obszerna kabina dla pasażerów, tylko otwierany elektrycznie dach (opcja) ogranicza przestrzeń nad głowami. Miejsca zarówno na wysokości barków, jak i nóg jest pod dostatkiem – czterech dorosłych i wcale nie niskich facetów może spokojnie podróżować nawet na długich dystansach. O niewielu autach, których nadwozie mierzy nieco ponad 4 m (w wypadku Cactusa – 4157 mm) można tak powiedzieć.

Konstrukcja – kilogramy w dół
Bardzo ważne przy konstruowaniu Cactusa było obniżenie masy. Francuski crossover musi więc obejść się m.in. bez 6-biegowej skrzyni, napędu 4x4 (podobnie jak Renault Captur), otwieranych tylnych okien (da się je tylko uchylić) czy obrotomierza (nie ma go nawet za dopłatą). Brak dwóch pierwszych elementów nie zaskakuje, dwóch ostatnich – owszem. Mimo to Citroën nie sprawia wrażenia auta taniego, w którym liczyła się przede wszystkim oszczędność. Cactus w środku wygląda atrakcyjnie, a przytulny klimat w kabinie tworzy m.in. miękkie w dotyku poszycie górnej części deski rozdzielczej i drzwi.

Wyposażenie – może być bogate
W Ciroenie C4 Cactus będą trzy odmiany wyposażenia (Live, Feel i Shine), a do nich, za dopłatą będzie można zamówić m.in. kamerę cofania, asystenta parkowania, panoramiczny dach (bez zasłony, ale z powłoką, która zapewnia niską przepuszczalność promieni słonecznych) czy system Multicity, który pozwoli ściągać aplikacje przydatne w podróży (np. TripAdvisor). W standardzie każdej wersji znajdzie się 7-calowy ekran dotykowy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, suv-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: pierwsza jazda | Citroen | Citroen C4 Cactus

Oceń artykuł:

1,50

Skomentuj (2)

Bylek, 16 sierpnia 2014, 17:25

Całkowicie się zgadzam. Na początku myślałem, ze to kolejny model typy mini kupa, lub inne pseudo kultowe wynalazki, ktore kosztują wiecej niż są warte. Przyznam, że miło się zaskoczyłem. Niestety w Polsce ceny nowego auta postrzegane są przez pryzmat ceny 7 letniego Passata, a w tym wypadku okaże sie, że za 68 tys zlotych dostajemy od citroena dosyć mało. Niemniej jednak Cactus jest indywidualnością, która konkurencje z kraju Drakuli zostawia w tyle dzięki designowi i wykonaniu wnętrza, a Niemców przebija ceną. Wróżę więc mu całkiem dobrą przyszłość - może nie w nadwiślańskim kraju, ale na zachód od Odry.

airmatic, 12 sierpnia 2014, 18:54

Ergonomiczne wpadki na temat instrumentarium (dotykowego), kanapy, nawiewu na stronę pasażera i zasłonki szklanego dachu to w przynajmniej 50 procentach zasługa oszczędności przy projektowaniu. Czy klient w Polsce przełknie te mankamenty? Cóż, kierowcy Dusterów nie narzekają na razie na braki tego czy owego, a cenowo Cactus nie będzie sięgał pułapu poza możliwościami tych, co rozważają przygarnięcie "Drakuli". Francuzi pokochają go miłością ślepą, to pewne. Na włoskim rynku znajdzie wielbicieli. U nas marzy się... na przykład mnie, a Niemcy... Będą pisali w magazynach, że Mokka jest the best, podobnie jak niejaki Taigun, który na wizjach jest, a wciąż w realu nikt go nie widział.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij