auto motor i sport poleca:

Citroën C5 – Kaliber nr 5

Poleć ten artykuł:

Citroën C5 Zobacz całą galerię

Nowy Citroën C5 bierze na celownik nie tylko konkurentów spod znaku Peugeota i Renault, ale przede wszystkim tych "Made in Germany". Może nie od razu liczy na ustrzelenie Audi i BMW, ale Forda i VW już tak. Czy C5 to wystarczający kaliber?

Można śmiało powiedzieć, że w porównaniu z poprzednikiem C5 wyszło z cienia i aż rwie się do walki z konkurentami, już "na dzień dobry" prezentując atrakcyjny styl. Ogromny C5, długością dorównujący Fordowi Mondeo, wygląda dynamicznie i dostojnie zarazem. Aby przypodobać się szerszej publiczności, Citroën zrezygnował nawet z nadwozia typu liftback, od pokoleń stosowanego w autach klasy średniej. Tym razem samochód nie tylko wygląda jak sedan, ale jest nim naprawdę.

Mimo to stylistom udało się przemycić do C5 kilka detali typowych dla citroënowskich limuzyn - charakterystyczne proporcje nadwozia z długim przednim i krótkim tylnym zwisem czy wklęsłą tylną szybę. Właśnie ta dziwaczna (i droga w produkcji) szyba najdobitniej podkreśla przynależność C5 do grona limuzyn Citroëna i pozwala pokrywie bagażnika otwierać się znacznie szerzej. Dzięki temu dostęp do bagażnika, który liczy 439 l lub 467 l (w zależności od tego, czy samochód został wyposażony w koło zapasowe, czy w zestaw naprawczy) jest wygodniejszy niż w autach konkurencji. Sam bagażnik nie grzeszy jednak pojemnością.

Za sprawą sporych drzwi dostęp do przestronnej kabiny jest komfortowy. Jedynie przy zajmowaniu miejsca na tylnej kanapie trzeba uważać na głowę. Łatwo zawadzić o dach, który w tej rodzinnej limuzynie opada ku tyłowi niemal tak mocno, jak w sportowym coupé. Po zamknięciu drzwi można oniemieć z wrażenia. Nie dlatego, że zamykają się lekko i z przyjemnym dla ucha dźwiękiem, ale na widok elegancko wykończonego wnętrza.

DIESLE GÓRĄ

W bogatej ofercie jednostek napędowych do Citroëna C5, która obejmuje trzy silniki benzynowe i cztery wysokoprężne (wszystkie seryjnie wyposażone w filtr cząstek stałych), na pierwszy plan wysuwają się silniki wysokoprężne.

Wśród nich najciekawszą propozycją wydaje się dwulitrowy diesel o mocy 136 KM, standardowo współpracujący z 6-biegową przekładnią mechaniczną. W ofercie jest też 6-stopniowa automatyczna skrzynia biegów, ale tylko w połączeniu z najbogatszym wyposażeniem Exclusive.

Citroën C5 2.0 HDi oferuje lepsze osiągi niż wersja z 1,8-litrowym silnikiem benzynowym pod maską i tylko nieznacznie ustępuje odmianie napędzanej przez silnik dwulitrowy o mocy 140 KM. O blisko 2,5 l/100 km niższe średnie zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla na poziomie 157 g/km zamiast 198 g/km rekompensują o 0,9 s dłuższy czas rozpędzania od 0 do 100 km/h czy o 6 km/h niższą prędkość maksymalną. Szkoda tylko, że za tak samo wyposażone C5 2.0 HDI trzeba zapłacić o 12 000 zł więcej niż za C5 2.0i 16V. Niestety, w zderzeniu z brutalną cennikową rzeczywistością ekologia wciąż stoi u nas na straconej pozycji.

Najmocniejsze, sześciocylindrowe, widlaste silniki (benzynowy o pojemności 3,0 l i mocy 211 KM oraz wysokoprężny o pojemności 2,7 l i mocy 204 KM) standardowo są oferowane w połączeniu z sześciostopniowym automatem. Ponieważ, jak dotąd, benzynowy silnik V6 nie jest u nas oferowany, najmocniejszą i najszybszą wersją "C5" jest odmiana napędzana silnikiem wysokoprężnym. Citroën C5 2.7 V6 HDi kosztuje 155 400 zł.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 105 590 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C5 | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij