auto motor i sport poleca:

Citroën C5 – Viva la C5

Poleć ten artykuł:

Godny następca. Ma dokonać tego, co nie udało się popularnemu C4 i niszowemu C6. Nowe C5 ma sprawić, że o Citroënie znowu będzie głośno. I to nie tylko we Francji!

Citroën C5 Zobacz całą galerię

Na drogach jeszcze go nie widać, ale już teraz nowy Citroën ekscytuje nas bardziej niż na przykład nowe Mitsubishi. Dlaczego? Bo po 50 latach wciąż liczymy na narodziny nowego DS-a, który dowiódł motoryzacyjnego geniuszu i odwagi Citroëna, radykalnie zrywając z samochodowymi standardami swoich czasów. DS 19 od współczesnych mu samochodów różnił się dosłownie wszystkim - czy dziś byłoby to możliwe? Równie dobrze można byłoby próbować na nowo wynaleźć szampana. Miejsce odkrywczych pomysłów typu prędkościomierz ze szkłem powiększającym czy dźwignia kierunkowskazu, która nie wraca samoczynnie na swoje miejsce jest dziś wyłącznie w muzeum. Co nowego w motoryzacyjnym świecie proponuje więc nowe C5, które zastępuje nudny pojazd o tej samej nazwie?

Czujne oko zauważy to i owo - na przykład centralny, nieruchomy zestaw przełączników na kierownicy, w którym łatwo się połapać, bo umieszczone na nim przyciski zawsze znajdują się w tym samym położeniu. Ten "wynalazek" wymusza kolejny, a mianowicie kierownicę, w której obraca się tylko zewnętrzny pierścień. To szokujące rozwiązanie w praktyce szokuje tylko przez moment, gdyż kierowca oswaja się z nim bez żadnej gry wstępnej. Fotele w testowanej wersji C5 wyposażone są w osobną regulację kąta ustawienia górnej części oparcia - przydatny detal, którego na próżno szukać w znacznie droższych samochodach niż C5. Montowanego seryjnie termometru, informującego o temperaturze oleju silnikowego, też nie ma właściwie żaden inny samochód poza niektórymi sportowymi. Zestaw wskaźników z trzema okrągłymi zegarami, wewnątrz których znajdują się ciekłokrystaliczne wyświetlacze, również prezentuje się oryginalnie. Tym bardziej że zamiast tradycyjnych wskazówek po ich skali wędrują jedynie niewielkie strzałki.

Auto ma wszystko, czego potrzeba, żeby z powodzeniem stawić czoło konkurencji, obejmującej szeroką paletę samochodów od Forda Mondeo po Volkswagena Passata - bardzo bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i bardzo przestronne wnętrze, chociaż jeśli z tyłu usiądzie ktoś wysoki, nad głową nie będzie miał zbyt dużo miejsca. Testowana najdroższa wersja (Exclusive) nie ma słabych punktów ani pod względem komfortu, ani wyposażenia, ani jakości użytych materiałów i wykonania. Zastosowana na desce rozdzielczej skóra jest ozdobiona dekoracyjnymi białymi szwami, które prezentują się efektownie i podnoszą prestiż wnętrza C5, ale odbijają się w przedniej szybie i znakomicie... przeszkadzają, niezależnie od pory dnia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 105 590 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | C5 | sedan | test

Oceń artykuł:

4,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij